Potęga klawisza [SHIFT]Czy wiedzieliście, że pisząc dowolny tekst, jeśli naciśnie się klawisz [Shift] i literę, to ta litera będzie napisana duża?! Rewelacja, no nie?!
To oczywiście żart, choć jest to jedna z nielicznych, ale podstawowa funkcja tego klawisza. Tak naprawdę w Windows klawisz ten ma jeszcze jedno specyficzne znaczenie: pomijanie. Oto kilka możliwości i sytuacji, w których stosowanie klawisza [Shift] jest bardzo wygodne i praktyczne:
Start systemu... [Windows 9x]
Podczas ładowania się systemu Windows 9x wciskając klawisz [Shift] najlepiej jeszcze przed pojawieniem się komunikatu Ładowanie systemu Windows xx..., można wymusić uruchomienie systemu w trybie awaryjnym i to bez naciskania zbędnie klawisza [F8] i wybierania z menu funkcji Tryb Awaryjny.
Jeszcze się ładuje... [Windows 9x]
Jeśli już system zaczął się ładować (wyświetlił się ekran powitalny z logo) to przytrzymanie klawisza [Shift] powoduje pominięcie wszystkich programów z pliku autoexec.bat . Oczywiście dotyczy to tylko systemów Windows 9x, choć niekiedy (nie wiem od czego to jest uzależnione) ten trik nie działa.
Już jest Windows... [Windows wszystkie wersje]
W momencie kiedy już widzimy tapetę lub tło pulpitu, ale nie uruchomił się jeszcze Explorator (tzn. nie ma jeszcze paska zadań z Menu Start) to przytrzymanie klawisza [Shift], aż do momentu zakończenia uruchamiania się systemu, spowoduje pominięcie ładowania programów z grupy Autostart w Menu Start. Nie dotyczy to programów, które ładują się z poziomu rejestru.
Napędy optyczne [Windows wszystkie wersje]
Jeśli włożymy do stacji CD/DVD płytę, na której w katalogu głównym istnieje plik autorun.inf to system rozpocznie automatyczne przetwarzanie poleceń w nim zawartych (pod warunkiem, że załączona jest opcja "Automatycznego powiadamiania"). Najczęściej uruchamia się wtedy program instalacyjny. Jeśli nie chcemy, aby się uruchomił wystarczy przytrzymać nasz klawisz. W ten sposób pominiemy automatyczne uruchamianie.
Od razu na Wysypisko [Windows wszystkie wersje]
To zastosowanie jest chyba znane każdemu. Po prostu podczas usuwania plików przytrzymanie klawisza [Shift] powoduje trwałe usunięcie plików z pominięciem Kosza.
Szybszy restart [Windows 9x]
Większość aplikacji zaraz po zainstalowaniu wymaga zrestartowania systemu. Niestety niektóre restartują system w sposób analogiczny z naciśnięciem klawiszy [Ctrl]+[Alt]+[Delete]. Po takim restarcie na nowo inicjowane są pliki autoexec.bat i config.sys a także wczytywane są na nowo ustawienia BIOS'u. Tymczasem w większości wypadków wystarczy tylko zrestartowanie Windows'a. Aby tego dokonać należy wybrać z Menu Start polecenie Zamknij. W okienku dialogowym zaznaczamy opcję "Uruchom ponownie komputer" i przy wciśniętym klawiszu [Shift] klikamy przycisk "Tak". Zostanie zrestartowany tylko sam Windows.
W drugą stronę [Windows wszystkie wersje]
Klawisz [Shift] modyfikuje także działanie klawisza [Tab] zmieniając kierunek przeskakiwania na przeciwny. O ile klawiszem [Tab] możemy przechodzić cyklicznie do kolejnych elementów (tj. pola edycyjne, klawisze, suwaki i in. w zależności od aplikacji) to przytrzymując dodatkowo klawisz [Shift] możemy przechodzić do poprzednich elementów, a więc wstecz. Szczególnie przydatna ta kombinacja może okazać się wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z zakładkami (np. przeglądarki internetowe) - przy użyciu kombinacji [Ctrl]+[Tab] przeskakujemy łatwo na kolejną zakładkę. Dodanie do tego klawisza [Shift] spowoduje przejście do poprzedniej zakladki.
Potęga Shift w Wordzie [MS Word]
W większości edytorów tekstowych (i nie tylko) klawisz [Shift] służy do zaznaczania. Oczywiście w połączeniu z klawiszem Ctrl można zaznaczać przy użyciu kursorów całe wyrazy, co wynika właściwie z samego klawisza [Ctrl]. Ale ciekawe efekty daje już np. kombinacja [Shift+Alt] - w ten sposób myszką zaznaczymy kwadrat tekstu na kartce! Nie ciągły tekst, ale ten, który znajduje się w narysowanym prostokącie. Ta kombinacja klawiszy ma jeszcze jedno zastosowanie - jeśli połączymy ją z klawiszami [strzałka w lewo] i [strzałka w prawo] możemy szybko zmieniać styl akapitu. Lecz chyba bardziej przydatne będzie połączenie kombinacji [Shift+Alt] z klawiszami [strzałka w górę] i [strzałka w dół] - w ten sposób bardzo szybko przeniesiemy akapit pod lub nad sąsiadujący. Czyż nie prostsze to od zaznaczania całego akapitu i przeciągania go?
A może znacie jeszcze jakieś zastosowania klawisza [Shift]? Piszcie! |