BLOG

Subskrybuj kanał blogu

KatalogiWpisAchronologicznyTematycznyPoczytnościPopularnościOcen

Czy kryptowaluty stały się piramidą?

poniedziałek, 6 września 2021

Idea kryptowalut jawiła się jako słuszna, pożądana, wniosła i skierowana dla wszystkich ludzi ceniących sobie wolność i niezależność. Wspaniałe plany, założenia i cele szykowały rewolucję. Ale chyba nie o takiej rewolucji, jaką dziś obserwujemy, myśleli twórcy tej technologi, którą zrodziła nowa nauka informatyczna.

Kryptowaluty, jak Bitcoin czy Ethernum - które stały się absolutnie czołowymi, zaczynają przynosić więcej szkody niż pożytku nam wszystkim, a przede wszystkim stały się zakładnikiem własnego sukcesu. Zyskująca na popularności forma rozliczeń sprawiła, że pierwotne założenia zdają się być marginalizowane. Dziś kryptowaluty to biznes, spekulacje i narzędzie giełdowych rozgrywek. Ale nie tylko. To przede wszystkim wszystko, co nosi znamiona największej na świecie piramidy finansowej. Czy jej powstanie było przewidziane, a może było prawdziwym zamiarem?

Zacznijmy od tym, czym ta wirtualna, elektroniczna waluta miała być. A mianowicie miała służyć rozliczeniom pomiędzy ludźmi - bez kontroli banków, państw i jakichkolwiek instytucji. Dziś faktyczne rozliczenia transakcji to ułamek procenta wobec transferów generowanych przez zwykły handel giełdowy - tworzenie zakładów wysokiego ryzyka pomiędzy miliardami ludzi na świecie. To oczywiście zużywa zasoby, które miały być wykorzystywane w innych, bardziej "humanitarnych" celach.

Z wielką popularnością rosła więc wartość tak naprawdę niczego. I to stało się samonakręcającą się spiralą wzrostu. Gro ludzi dziś kupuje te zakłady i trzyma licząc na spektakularne wzrosty w przyszłości. Nie sprzedaje, nie wykorzystuje, nie płaci nimi. A to tylko podnosi wartość ciągle i ciągle.

Ile było przekrętów i defraudacji związanych z tą technologią chyba już nikt nie jest w stanie zliczyć. Ile z kryptowalut istnieje tylko w przekonaniu, a w rzeczywistości są bezpowrotnie utracone? To tym bardziej wciąż podbija łańcuchową reakcję wzrostu cen informacji kruchej i ulotnej jak piórko. Czy wyobraża sobie ktoś wielki reset informatyczny wywołany np. rozbłyskiem słonecznym? To nie dane, które można odtworzyć. To łańcuch, który raz przerwany spowoduje całkowite pogrzebanie wszystkiego.

Tymczasem poza ogromną ilością spekulatywnych transakcji jest jeszcze jeden obszar związany z kryptowalutami, którego skutki odczuwamy już od jakiegoś czasu i będziemy odczuwać długo - mining, czyli idea ich wykopywania. Zarówno idea działania, jak i rosnące ceny nakręcają "górniczy" rynek niczym niegdyś, po nastaniu ery przemysłowej, nasze polskie zasoby węgla rozwinęły górnictwo węglowe. Tyle, że w tym przypadku rozwój wcale nie polepsza nam życia. Wręcz przeciwnie. Absurdalnie wysokie ceny kart graficznych, a także rosnące ceny innej elektroniki, to coś, co zauważa każdy, kto choć trochę ma rozeznania w rynku komputerowego sprzętu. Ale komputery to nie tylko dziś osobiste maszyny liczące, ale praktycznie każdy sprzęt, który nas otacza - od samochodów, GPSów po zegarki naręczne.

Ale to nie jedyna wada i odczuwalny skutek wzrostu światowych cen działania kryptowalutowych kopalni. Kolejnym aspektem jest pochłanianie niewyobrażalnie wielkich ilości energii. Przez dziesiątki lat ludzkość pracowała nad coraz bardziej efektywnym wykorzystaniem energii elektrycznej. Bardzo skutecznie! Postęp w tej dziedzinie jest niewyobrażalny i jak kiedyś choćby przekazanie małego obrazu wymagało spalenia kilkuset kilogramów węgla, tak dziś to samo zadanie można wykonać choćby kręcąc kilkadziesiąt razy ręcznym generatorem prądu. Tymczasem całe to dobrodziejstwo i cenna zdobycz jest niwelowana i marnotrawiona przez generowanie nowych kryptowalut.

A pamiętać należy, że wciąż zdecydowana większość energii pochodzi ze źródeł nieodnawialnych, których ubocznym efektem jest zanieczyszczenie powietrza, w którym żyjemy, którym oddychamy. I jeszcze długa droga ku temu, aby przywrócić środowisko do stanu sprzed ery technologicznej i maszynowej transformacji, którą właśnie wydłużamy być może kilkukrotnie, a być może zawracamy ze ścieżki dobrych zmian.

Sam na początku uważałem, że kryptowaluty to coś, co może przynieść wiele dobra. Dziś wolałbym, aby cała ta idea, przynajmniej w takiej postaci, w jakiej funkcjonuje obecnie, jak najszybciej upadła. Chyba niewielu spodziewało się takiego efektu, jaki dziś widzimy - nawet wzniosłe i dobre intencje mogą prowadzić do kolejnej katastrofy i być zalążkiem nowej zagłady.

Informacje o wpisie
Powiązane linki:Wróć
[Komentarze] |
Wpis czytano:37 razy
3,66/dzień
Ocena wpisu:
brak
(Kliknij właściwą gwiazdkę, by oddać głos)

Pozostałe wpisy

DataTytuł wpisuCzytańOcena
poniedziałek, 6 września 2021Czy kryptowaluty stały się piramidą?
Tematyka: ekologia, ekonomia, informatyka, pieniądze, postęp, środowisko
37 (3,66/d)
sobota, 10 lipca 2021Szczepieniowe szaleństwo
Tematyka: bezpieczeństwo, choroba, ryzyko, zdrowie
74 (1,08/d)
środa, 19 maja 2021O zmianach w Ustawie Prawo o Ruchu Drogowym w 2021
Tematyka: bezpieczeństwo, drogi, kodeks drogowy, prawo, przepisy, ruch drogowy
229 (1,91/d)
czwartek, 30 lipca 2020Czy dziś wciąż uczy się w szkołach podstaw obsługi komputera?
Tematyka: edukacja, informatyka, ludzie, nauka, szkolnictwo, wiedza
419 (1,01/d)
sobota, 18 kwietnia 2020Coraz więcej analfabetów
Tematyka: błędy, internet, języki, ludzie, pisanie, szkolnictwo
250 (0,48/d)
środa, 20 listopada 2019O dyskusji na temat zmian w przepisach ruchu drogowego
Tematyka: bezpieczeństwo, drogi, ekologia, kodeks drogowy, prawo, przepisy, ruch drogowy
190 (0,29/d)
czwartek, 29 sierpnia 2019Wpis osobisty
Tematyka: choroba, życie
157 (0,21/d)

Podobne wpisy

DataTytuł wpisuCzytańOcena
środa, 3 kwietnia 2019Elektrownia atomowa znów na tapecie
Tematyka: ekologia, ekonomia, elektroenergetyka, państwo, pieniądze, polityka
155 (0,17/d)
piątek, 2 lutego 2018O nocnej taryfie na prąd do ogrzewania
Tematyka: ekologia, elektroenergetyka, smog, środowisko
284 (0,21/d)
środa, 28 grudnia 2016Odnawialne źródła energii - czy jest zielono?
Tematyka: ekologia, elektroenergetyka, środowisko
200 (0,12/d)
czwartek, 6 października 2016Ta zła Unia!
Tematyka: ekonomia, państwo, pieniądze, podatki, polityka
150 (0,08/d)
niedziela, 2 lutego 2014Bój o podręczniki
Tematyka: doświadczenie, edukacja, ekologia, ekonomia, nauka, pieniądze, postęp, szkolnictwo
113 (0,04/d)
niedziela, 12 maja 2013Pseudoekologia i przepisy ruchu drogowego
Tematyka: bezpieczeństwo, ekologia, ekonomia, motoryzacja, pieniądze, podatki, przepisy, ruch drogowy, środowisko, transport, zdrowie
113 (0,04/d)
wtorek, 12 lipca 2011Strach i walka z wiatrakami
Tematyka: ekologia, ekonomia, elektroenergetyka, głupota, ludzie, niewiedza, postęp, środowisko, wiedza, zwierzęta
810 (0,22/d)

Strona istnieje od 25.01.2001
Ta strona używa plików Cookie.
Korzystając z niej wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych a zakresie podanym w Polityce Prywatności.
 
archive To tylko kopia strony wykonana przez robota internetowego! Aby wyświetlić aktualną zawartość przejdź do strony.

Optymalizowane dla przeglądarki Firefox
© Copyright 2001-2021 Dawid Najgiebauer. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ostatnia aktualizacja podstrony: 6.09.2021 18:17
Wszystkie czasy dla strefy czasowej: Europe/Warsaw