Wybór sys. oper. pomiędzy DOS a Windows 9x podczas ładowania systemuJeżeli często korzystamy z trybu "Tylko wiersz poleceń" w jaki możemy wejść przytrzymując klawisz F8 przy starcie systemu operacyjnego to jest to dość skomplikowane. Dodatkowo nie instalowane są sterowniki trybu MS-DOS. Aby temu zaradzić trzeba tylko nieco zmienić zawartość pliku CONFIG.SYS. A oto przepis, jak stworzyć menu, w którym będzie można dokonać wyboru między systemem Windows 9x a trybem MS-DOS:
- Za pomocą np. Notatnika otwieramy plik CONFIG.SYS znajdujący się w głównym katalogu dysku startowego, upewniając się wcześniej, że nie jest zabezpieczony przed zapisem (tryb tylko-do-odczytu);
- Jeżeli na początku pliku nie ma tekstu postaci [MENU] to musimy stworzyć nowe menu.
Bardziej szczegółowo o tworzeniu menu startowego i poleceniach, jakie można stosować w pliku CONFIG.SYS napisałem w tekście "Opis pliku CONFIG.SYS", który można pobrać z działu Download.
- Menu musi być umieszczone na samym początku pliku. Zaczyna się nagłówkiem [MENU] a poszczególne pozycje odpowiadają wpisom MENUITEM i SUBMENU.
- Nam wystarczą na początek tylko dwie pozycje: Windows i Dos. Aby stworzyć takie menu musimy wpisać poniższe wiersze do pliku CONFIG.SYS:
[MENU]
MENUITEM=DOS,DOS
MENUITEM=WIN,WINDOWS
Litery występujące po znaku równości to identyfikatory, a ciąg znaków po przecinku to opis jaki zobaczymy na ekranie.
- Dobrze byłoby też, gdyby komputer sam po pewnym czasie wybrał domyślną opcję (np. włączamy komputer, idziemy za potrzebą, przychodzimy a na ekranie widzimy uruchomionego Windowsa a nie czekające na wybór menu). Robimy to poprzez dodanie w kolejnej linii następującego wpisu:
MENUDEFAULT=WIN,5
Taki zapis oznacza, że komputer sam po 5 sek. wybierze opcję Windows. Można oczywiście zmienić identyfikator na DOS, ale chyba lepiej będzie zostawić tak jak jest.
Można zrobić jeszcze jeden ciekawy efekt z tym wpisem. Kiedy jako czas, po którym zostanie automatycznie wybrana pozycja należałoby wpisać 0. Wtedy menu nie pokaże się w ogóle, chyba, że podczas uruchamiania systemu naciśniemy klawisz ESC (w tym samym momencie kiedy naciskaliśmy do tej pory F8).
- Teraz można stworzyć następną sekcję (analogia do plików INI). Polecenia zawarte w sekcji o nazwie COMMON będą wykonane zawsze, niezależnie od wyboru. My załadujemy tu sterownik pamięci rozszerzonej:
[COMMON]
DEVICE=C:\WINDOWS\HIMEM.SYS
- Następnie trzeba(!) stworzyć dwie sekcje o nazwach identycznych z identyfikatorami podanych w menu. Polecenia z tych sekcji będą wykonane w zależności od wyboru. Może to wyglądać następująco:
[DOS]
dos=single
INCLUDE=WIN
DEVICEHIGH=C:\PROGRA~1\DRIVERS\CD\SSCDROM.SYS /D:SSCD000 /V
INSTALLHIGH=C:\WINDOWS\SMARTDRV.EXE A- C+ D+ 4096
[WIN]
DEVICE=C:\WINDOWS\EMM386.EXE NOEMS
Dość ważne jest zainstalowanie w DOS'ie pamięci podręcznej dysku za pomocą programu SMARTDV. To ponad kilkukrotnie przyspiesza pracę systemu w trybie DOS. Z kolei zapis DOS=SINGLE chroni nas, abyśmy nie załączyli systemu Windows z tryby MS-DOS.
- Po tych sekcjach można znowu wstawić sekcję COMMON. Doładujemy resztę sterowników potrzebnych do pracy w obu systemach:
[COMMON]
DOS=HIGH,UMB
COUNTRY=048,852,C:\WINDOWS\COMMAND\COUNTRY.SYS
DEVICEHIGH=C:\WINDOWS\COMMAND\DISPLAY.SYS CON=(EGA,,1)
- Teraz możemy zamknąć już plik CONFIG.SYS. Jednak te wpisy nie zablokują nam ładowania się systemu Windows. Aby tego dokonać należy zmodyfikować plik MSDOS.SYS odbezpieczając go uprzednio przed zapisem.
- W pliku tym należy odszukać wpis BootGUI w sekcji Options. Jeżeli takiego wpisu nie ma, to trzeba go utworzyć. Następnie wartość BootGUI ustalamy na 0. Od tej pory Interfejs Windows nie będzie się automatycznie ładował.
[Options]
BootGUI=0
- Można już teraz zamknąć plik. Ale aby po wybraniu Windows z menu system ten się uruchamiał trzeba zmodyfikować plik AUTOEXEC.BAT. Należy w nim dokonać takiego wpisu:
Goto %CONFIG%
:DOS
lh c:\windows\command\mscdex /D:SSCD000
goto end
:WIN
win
Goto end
:end
Tak zmodyfikowany plik AUTOEXEC.BAT będzie uruchamiał system Windows po wybraniu z menu Windows lub ładował sterownik CD-ROM'a po wybraniu opcji DOS. Wszystkie te wpisy najlepiej umieścić na końcu pliku AUTOEXEC.BAT.
I to już koniec. Od tej pory mamy możliwość wyboru pomiędzy trybem DOS a systemem WINDOWS.
Poniżej znajdują się przykładowe pliki po modyfikacji. Wszystkie powyższe modyfikacje będą działać tylko(!) w systemach Windows 95 i 98. Poszczególne ścieżki dostępu i nazwy plików mogą się różnić w zależności od konfiguracji komputera.
|