PORADY

Porady > Oprogramowanie > Systemy operacyjne > Wybór sys. oper. pomiędzy DOS a Windows 9x podczas ładowania systemu

Wybór sys. oper. pomiędzy DOS a Windows 9x podczas ładowania systemu

Jeżeli często korzystamy z trybu "Tylko wiersz poleceń" w jaki możemy wejść przytrzymując klawisz F8 przy starcie systemu operacyjnego to jest to dość skomplikowane. Dodatkowo nie instalowane są sterowniki trybu MS-DOS. Aby temu zaradzić trzeba tylko nieco zmienić zawartość pliku CONFIG.SYS. A oto przepis, jak stworzyć menu, w którym będzie można dokonać wyboru między systemem Windows 9x a trybem MS-DOS:

 1. Za pomocą np. Notatnika otwieramy plik CONFIG.SYS znajdujący się w głównym katalogu dysku startowego, upewniając się wcześniej, że nie jest zabezpieczony przed zapisem (tryb tylko-do-odczytu);
 2. Jeżeli na początku pliku nie ma tekstu postaci [MENU] to musimy stworzyć nowe menu.
  Bardziej szczegółowo o tworzeniu menu startowego i poleceniach, jakie można stosować w pliku CONFIG.SYS napisałem w tekście "Opis pliku CONFIG.SYS", który można pobrać z działu Download.
 3. Menu musi być umieszczone na samym początku pliku. Zaczyna się nagłówkiem [MENU] a poszczególne pozycje odpowiadają wpisom MENUITEM i SUBMENU.
 4. Nam wystarczą na początek tylko dwie pozycje: Windows i Dos. Aby stworzyć takie menu musimy wpisać poniższe wiersze do pliku CONFIG.SYS: [MENU] MENUITEM=DOS,DOS MENUITEM=WIN,WINDOWS Litery występujące po znaku równości to identyfikatory, a ciąg znaków po przecinku to opis jaki zobaczymy na ekranie.
 5. Dobrze byłoby też, gdyby komputer sam po pewnym czasie wybrał domyślną opcję (np. włączamy komputer, idziemy za potrzebą, przychodzimy a na ekranie widzimy uruchomionego Windowsa a nie czekające na wybór menu). Robimy to poprzez dodanie w kolejnej linii następującego wpisu: MENUDEFAULT=WIN,5
  Taki zapis oznacza, że komputer sam po 5 sek. wybierze opcję Windows. Można oczywiście zmienić identyfikator na DOS, ale chyba lepiej będzie zostawić tak jak jest.
  Można zrobić jeszcze jeden ciekawy efekt z tym wpisem. Kiedy jako czas, po którym zostanie automatycznie wybrana pozycja należałoby wpisać 0. Wtedy menu nie pokaże się w ogóle, chyba, że podczas uruchamiania systemu naciśniemy klawisz ESC (w tym samym momencie kiedy naciskaliśmy do tej pory F8).
 6. Teraz można stworzyć następną sekcję (analogia do plików INI). Polecenia zawarte w sekcji o nazwie COMMON będą wykonane zawsze, niezależnie od wyboru. My załadujemy tu sterownik pamięci rozszerzonej: [COMMON] DEVICE=C:\WINDOWS\HIMEM.SYS
 7. Następnie trzeba(!) stworzyć dwie sekcje o nazwach identycznych z identyfikatorami podanych w menu. Polecenia z tych sekcji będą wykonane w zależności od wyboru. Może to wyglądać następująco: [DOS] dos=single INCLUDE=WIN DEVICEHIGH=C:\PROGRA~1\DRIVERS\CD\SSCDROM.SYS /D:SSCD000 /V INSTALLHIGH=C:\WINDOWS\SMARTDRV.EXE A- C+ D+ 4096 [WIN] DEVICE=C:\WINDOWS\EMM386.EXE NOEMS Dość ważne jest zainstalowanie w DOS'ie pamięci podręcznej dysku za pomocą programu SMARTDV. To ponad kilkukrotnie przyspiesza pracę systemu w trybie DOS. Z kolei zapis DOS=SINGLE chroni nas, abyśmy nie załączyli systemu Windows z tryby MS-DOS.
 8. Po tych sekcjach można znowu wstawić sekcję COMMON. Doładujemy resztę sterowników potrzebnych do pracy w obu systemach: [COMMON] DOS=HIGH,UMB COUNTRY=048,852,C:\WINDOWS\COMMAND\COUNTRY.SYS DEVICEHIGH=C:\WINDOWS\COMMAND\DISPLAY.SYS CON=(EGA,,1)
 9. Teraz możemy zamknąć już plik CONFIG.SYS. Jednak te wpisy nie zablokują nam ładowania się systemu Windows. Aby tego dokonać należy zmodyfikować plik MSDOS.SYS odbezpieczając go uprzednio przed zapisem.
 10. W pliku tym należy odszukać wpis BootGUI w sekcji Options. Jeżeli takiego wpisu nie ma, to trzeba go utworzyć. Następnie wartość BootGUI ustalamy na 0. Od tej pory Interfejs Windows nie będzie się automatycznie ładował. [Options] BootGUI=0
 11. Można już teraz zamknąć plik. Ale aby po wybraniu Windows z menu system ten się uruchamiał trzeba zmodyfikować plik AUTOEXEC.BAT. Należy w nim dokonać takiego wpisu: Goto %CONFIG% :DOS lh c:\windows\command\mscdex /D:SSCD000 goto end :WIN win Goto end :end Tak zmodyfikowany plik AUTOEXEC.BAT będzie uruchamiał system Windows po wybraniu z menu Windows lub ładował sterownik CD-ROM'a po wybraniu opcji DOS. Wszystkie te wpisy najlepiej umieścić na końcu pliku AUTOEXEC.BAT.

I to już koniec. Od tej pory mamy możliwość wyboru pomiędzy trybem DOS a systemem WINDOWS.
Poniżej znajdują się przykładowe pliki po modyfikacji. Wszystkie powyższe modyfikacje będą działać tylko(!) w systemach Windows 95 i 98. Poszczególne ścieżki dostępu i nazwy plików mogą się różnić w zależności od konfiguracji komputera.

_CONFIG.SYS

_MSDOS.SYS

_AUTOEXEC.BAT
Informacje o poradzie
Poradę czytano:6 799 razy
Ocena porady:
4,96 (24 oceniających)
(Kliknij właściwą gwiazdkę, by oddać głos)

Wróć

Komentarze (0)


Ładowanie komentarzy... Trwa ładowanie komentarzy...

Uwaga! Wszystkie porady na tej stronie są mojego autorstwa i objęte są prawami autorskimi! Kopiowanie, publikowanie lub cytowanie całego tekstu bez wiedzy autora - ZABRONIONE! Dowiedz się więcej o prawach autorskich

Strona istnieje od 25.01.2001
Ta strona używa plików Cookie.
Korzystając z niej wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych a zakresie podanym w Polityce Prywatności.
 
archive To tylko kopia strony wykonana przez robota internetowego! Aby wyświetlić aktualną zawartość przejdź do strony.

Optymalizowane dla przeglądarki Firefox
© Copyright 2001-2024 Dawid Najgiebauer. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ostatnia aktualizacja podstrony: 11.07.2023 21:16
Wszystkie czasy dla strefy czasowej: Europe/Warsaw