ARCHIWUM NOWOŚCI

Zmiany techniczne
wtorek, 1 czerwca 2021

Od dnia dzisiejszego strona została przeniesiona na serwery zlokalizowane w Gdańsku, co z pewnością pozytywnie wpłynie na czas ładowania się dla odwiedzających z Polski. Ponadto strona obsługuje już protokół HTTP/3 (QUIC), co ma również niebagatelny wpływ na wydajność wczytywania. I choć wygląd może wciąż przywołuje na myśl przełom wieków, to jednak "pod spodem" się dzieje.


Reklama
reklama

Planowane wyłączenie Forum
poniedziałek, 6 września 2021

Fora przetrwały tylko nieliczne. Ta niegdyś popularna i użyteczna forma wymiany poglądów, przekazywania wiedzy, dziś ostała się tylko nielicznych miejscach wyparta nowszymi rozwiązaniami. Czy lepszymi? Może raczej mniej wymagającymi, kierowanymi do innych już ludzi.

Dlatego też i na tej stronie Forum wkrótce zostanie wyłączone a prawie cała zawartość usunięta. Pozostaną wyłącznie komentarze, dla których powstanie nowy system dostępu wprost pod treściami.


Nowe zdjecia kolejowe (i nie tylko)
niedziela, 19 września 2021

Kolejna muzeum kolejowe odwiedzone, a w związku z tym na stronie gro nowych zdjęć kolejowych z muzeum w Kościerzynie. Ale przy okazji także kilka innych fotografii. Zapraszam do oglądania!


Zamknięcie forum, komentarze
wtorek, 21 września 2021

Zgodnie z zapowiedziami Forum zniknęło ze strony i nie będzie już dłużej dostępne. Jednocześnie pod poszczególnymi obiektami pojawiły się panele komentarzy, które zostały przeniesione z dotychczasowego Forum. W ciągu najbliższych dni funkcjonalność będzie uzupełniania i rozszerzana jednocześnie eliminowane będą błędy.

Podsumowując, miniForum, później już jako pełnoprawne Forum, było owocem lat pracy, zbierania nowych doświadczeń i uczenia się. Wiedza, jaką zdobyłem tworząc to rozwiązanie, po części w odpowiedzi na protest wobec administracji Forum IDG, gdzie byłem moderatorem, była wręcz ogromna i gdyby nie ten projekt, pewnie nigdy nie miałbym okazji jej zdobyć. Począwszy od aktywnego używania ciasteczek i systemu logowania, na API Google skończywszy, a po drodze wykorzystując szereg własnych rozwiązań. Dziś zawartość sprzed kilku lat można zobaczyć jeszcze w serwisie Wayback Machine. Ale nie cały ten ogrom pracy został zakopany. Nowy system komentarzy całymi garściami czerpie z rozwiązań, które na Forum istniały i zapewne jest to widoczne dla wszystkich, którzy Forum strony widzieli. Żal rozstawać się z tak dużym (jak na jedną osobę) projektem, ale sam już praktycznie nie umiałem znaleźć czasu na aktywne używanie wymierającej dziś formy wymiany opinii.

Jeśli ktoś potrzebuje jakichś informacji, głównie z prywatnych wiadomości, do których stracił dostęp, to jeszcze przez jakiś czas baza będzie dostępna pod ręką i mogę pomóc w tym temacie.


Zmiany wyglądu
niedziela, 26 września 2021

Idąc za ciosem, strona przechodzi również drobne modyfikacje wyglądu. W wersji dla komputerów zablokowany zostaje nagłówek stron, ograniczona również została szerokość części tekstowej. Myślę, że szczególnie na ekranach panoramicznych o dużej przekątnej ułatwi to odczytywanie, przede wszystkim tekstów, jakie znajdują się na stronie dzięki ograniczeniu konieczności wodzenia wzrokiem po całej szerokości. Poprawione zostało też umiejscowienie stopki, dzięki czemu na krótkich stornach nie będzie już problemu z długim paskiem przewijania pionowego (wymagana włączona obsługa JavaScript).

Także część z działów ma nowy układ z "pływającą" tabelą podsumowania i oceny po prawej stronie, zamiast pod tekstem. Ta zmiana ponownie dotyczy wyłącznie wersji na komputery i jest ukłonem w kierunku używających ekranów panoramicznych, które stały się obecnie standardem. Ponadto także link powrotu, jeśli jest, umieszczony jest na tej samej zasadzie w prawej części.

Poza tym dokonano szeregu innych, mniej dostrzegalnych usprawnień i modyfikacji, jak klikalne logo pozwalające na powrót na stronę główną czy zmniejszenie rozmiaru niektórych plików, co pozwoli na nieznacznie szybsze wczytywanie strony oraz oszczędzi transfer użytkownikom internetu mobilnego.


Dla zaczynających przygodę z Delphi
niedziela, 5 grudnia 2021

Na stronie pojawiły się Tablice informatyczne - Delphi - przejrzysty i skondensowany zbiór informacji dla każdego zaczynającego przygodę z językiem Object Pascal / Delphi stanowiący doskonałe uzupełnienie podręczników i kursów, który można mieć zawsze pod ręką dzięki małemu formatowi A5. Dodatkowo szeroki margines umożliwia dopisywanie własnych uwag i notatek.

Choć tablice nie są podręcznikiem do nauki programowania, to jednak stanowią doskonałe jego uzupełnienie pozwalające utrwalić lub odświeżyć wiedzę, a także szybko znaleźć informacje z zakresu podstaw programowania w tym języku.

Tablice można ściągnąć z działu Download.


Strona istnieje od 25.01.2001
Ta strona używa plików Cookie.
Korzystając z niej wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych a zakresie podanym w Polityce Prywatności.
 
archive To tylko kopia strony wykonana przez robota internetowego! Aby wyświetlić aktualną zawartość przejdź do strony.

Optymalizowane dla przeglądarki Firefox
© Copyright 2001-2024 Dawid Najgiebauer. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ostatnia aktualizacja podstrony: 3.04.2024 16:30
Wszystkie czasy dla strefy czasowej: Europe/Warsaw