ARCHIWUM NOWOŚCI

Nowe programy
niedziela, 25 marca 2018

Od kilku już lat programy ze strony nie dostawały żadnej aktualizacji. Mam nadzieję, że w najbliższym czasie ulegnie to zmianie i w ciągu najbliższych miesięcy będą pojawiać się nowe wersje programów współpracujące z systemami Windows 10 oraz ekranami o wysokiej rozdzielczości (High-DPI). Jednocześnie kończę wsparcie dla systemów Windows 2000/XP. Choć nie oznacza to, że programy nie będą działać pod kontrolą tego systemu, to jednak nie mogę zagwarantować ich kompatybilności.

Kolejne programy będą się sukcesywnie pojawiać - w miarę czasu, którego nie mam zbyt wiele, niestety. A na pierwszy ogień idzie program DUCH, czyli narzędzie do - a jakże - sprawdzania aktualnych wersji wszystkich moich programów zainstalowanych w systemie.


Reklama
reklama

Jak odchudzić po Świętach... pliki tworzone przez Delphi
piątek, 30 marca 2018

Jako, że pogoda nie zapowiada się najlepsza, pewnie niektórzy część nadchodzących Świąt Wielkanocnych spędzą przy komputerze. A że zdecydowanie nie wpłynie to pozytywnie na spalanie świątecznego śniadania, dla wszystkich programistów Delphi - ku uspokojeniu sumienia - przygotowałem nową, rozszerzoną wersję porady, która pozwoli przynajmniej odchudzić pliki exe produkowane przez ten kompilator.

Dotychczasowy poradnik został rozbudowany o nowe informacje, które mają zastosowanie w przypadku nowszych wersji środowiska, ale nie tylko. Także w istniejącym tekście zaszły w niektórych miejscach zmiany, dzięki którym będzie nie tylko łatwiej zrozumieć działanie, ale i wyciągnąć tyle, ile się da.

A korzystając z okazji, wszystkim - nie tylko programistom - życzę oczywiście smacznego świątecznego śniadania, ale przede wszystkim pogody ducha, zdrowia i jak najprzyjemniejszego spędzenia tego szczególnego czasu!


Koniec z RAR i inne rewolucje w dziale Download
sobota, 7 kwietnia 2018

Dziś na stronie małe zamieszanie. Dużo plików oznaczonych zostało jako nowe. Związane jest to z tym, że zniknęły wszystkie pliki w formacie RAR, jakie były do pobrania. W ich miejsce pojawiły się pliki w formacie 7z, czyli darmowym programie 7-Zip. To także spowodowało zastąpienie odniesienia do programu UnRAR w Niezbędniku. Przy okazji - pojawił się tam nowy link pozwalający na pobranie programu MS Word Viewer, dzięki któremu można odczytać dokumenty programu w formacie *.doc, które wciąż są dostępne do pobrania ze strony.

Kolejną zmianą jest możliwość pobrania plików bez konieczności wchodzenia na kartę szczegółów. Od dziś wystarczy kliknąć na dane w kolumnie rozmiaru pliku tabeli z listą plików, by od razu rozpocząć pobieranie. Mam nadzieję, że ułatwi to pobieranie oraz wyeliminuje konieczność przechodzenia na szczegóły osobom, które nie są zainteresowane.

Zmieniły się także niektóre ikonki oznaczające rodzaj dostępnych zasobów, nie tylko ta związana ze wskazaniem na plik archiwum.

Na koniec - zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, kolejny program doczekał się wersji w pełni kompatybilnej z systemem Windows 10; tym razem to prosty program-zabawka: LED - Linijka świetlna z klawiatury.

Niestety, podczas zmian doszło do małego zamieszania i może się zdarzyć sytuacja, w której pod zasobem nie będzie umieszczony poprawny plik lub ikony z oznaczeniami mogą być mylne. Jednak będzie to na bieżąco prostowane.


Kolejowe Makoszowy
poniedziałek, 9 kwietnia 2018

Wiosenny powiew świeżości w kolejowej galerii: Korzystając z pogody i odrobiny czasu, zrobiłem kilka zdjęć z torów pomiędzy nastawniami Kopalnia Makoszowy oraz Zabrze-Makoszowy.


Mija czas rozliczania podatków
czwartek, 12 kwietnia 2018

Już tylko kilkanaście dni pozostało, aby rozliczyć się z urzędem skarbowym. Dla wszystkich, którzy korzystają z formularza PIT-38, a jeszcze nie dokonali rozliczenia, z pewnością ucieszy nowa wersja programu do kontrolowania odliczeń. Program zyskał nieco zmieniony wygląd; dzięki zwijanym pozycjom będzie można znacznie łatwiej nawigować w przyrastającej ich liczbie. Dodatkowo program zadba, abyśmy nie utracili zmian podczas zamykania programu.


Czasowy brak dostępu do strony
piątek, 4 maja 2018

Dziś nastąpiła przerwa w działaniu strony. Związane to było ze zmianami u operatora serwera związany z aktualizacjami i migracją na nowe serwery. Za niedogodności przepraszam. Mam nadzieję, że więcej takich przerw nie będzie. :)


Nie koniec problemów :(
sobota, 5 maja 2018

Niestety, wielkie zmiany u administratora serwera, na którym jest strona, wciąż uniemożliwiają poprawne działanie. Nie działa między innymi dodawanie wypowiedzi na Forum oraz niektóre kanały RSS. Mam nadzieję, że wkrótce problemy uda się rozwiązać, jednak na ten czas wciąż trzeba będzie się liczyć z ograniczeniami w funkcjonalności.


Przywrócone działanie strony
wtorek, 8 maja 2018

Wydaje się na tą chwilę, że udało się jakoś doprowadzić administratorom konfigurację serwera do ładu i składu tak, że strona odzyskała pełną funkcjonalność. Oby tak zostało! :)


Jak nie wpaść w pułapkę
niedziela, 13 maja 2018

Dla wszystkich programistów Delphi powstała nowa porada omawiająca, jak uniknąć pułapek podczas pisania kodu w Delphi. Omawia ona zagadnienia, które nie są zbyt intuicyjne i mogą zaskoczyć już podczas używania programów. Choć na razie skromna to kto wie, może kiedyś jeszcze urośnie? Oby nie :)


Widmo zamknięcia strony
piątek, 15 czerwca 2018

Po 17 latach istnienia strony, prawdopodobnie przyjdzie ją zamknąć. Jeśli ktoś czytał ostatnie wiadomości ze strony, to wie, że właścicielem domeny i dostawcą serwera jest od jakiegoś czasu nowy właściciel. Niestety, prawdopodobnie wkrótce wzrośnie koszt utrzymania strony i to aż 8-krotnie! Niestety, nie stać mnie na taki wydatek, a wpływy z reklam, które dotychczas były w stanie pokryć 1/3 kosztów, w nowych warunkach nie zapewnią nawet kilku procent zwrotu. Zemszczą się także oszczędności czynione na niekupowaniu domeny - adres strony przestanie być aktualny nawet, jeśli zostałaby założona na innym serwerze.

Wszystko okaże się tuż po wakacjach, ale przyszłość nie rysuje się optymistycznie. I choć wielu zapewne widzi w tej stronie mamuta, który już dawno powinien zejść z tego internetowego świata, to jednak strona dostarczała wielu osobom cennych aplikacji czy rozrywki w postaci tekstów (jeden doczekał się nawet uhonorowania w Wikipedii), albo była też interesującym zbiorem zdjęć, głównie kolejowych, do których linki pojawiały się w wielu, wielu serwisach.

Smutny byłby to koniec, gdyż pozycja została już ugruntowana w internecie i nie będzie ona już możliwa do odzyskania. Zawsze obawiałem się, że to ja prędzej odejdę, niż strona, ale widać kolejność może być odwrotna.


Strona na nowym serwerze i nowej domene!
niedziela, 1 lipca 2018

Stało się! Strona znalazła się na nowym serwerze oraz zyskała nową, własną domenę, które już nie opuści aż do śmierci - dzyszla.pl!

Zapewne mogą pojawiać się jeszcze na początku problemy z działaniem wynikające z konfiguracji. To zaś może prowadzić nawet do kilkugodzinnych wstrzymań serwisu, ale mam nadzieję, że tak źle nie będzie.

Tymczasem do września stare adresy z domeny netlook.pl będą jeszcze przekierowywały na nowy adres. Ale po tym czasie przestaną działać. Będę starał się zawalczyć teraz w internecie o zmiany adresów, choć niestety odbudowanie dawnej pozycji zapewne nie będzie już możliwe, a przynajmniej nie w tak krótkim czasie. Myślę, że jednak przyciągnie dawnych jak i nowych gości. Trzymajcie kciuki!


Ku szyfrowaniu
piątek, 13 lipca 2018

Już wkrótce witryna przejdzie na korzystanie z szyfrowanych połączeń SSL! Jeśli wszystko zda egzamin, wkrótce adres strony będzie zaczynał się od https, a połączenie będzie zapewniało większe bezpieczeństwo zarówno wysyłanych jak i odbieranych danych.

Już teraz z szyfrowania korzystają kanały RSS dostępne na stronie. Kolejnym krokiem będzie dział Download. Jeśli wszystko odbędzie się bez zakłóceń, to i pozostałe subdomeny oraz cała główna strona także zmigruje w kierunku zielonej już kłódki (do tego czasu przeglądarki mogą informować o treści mieszanej).

Oczywiście wszystkie adresy bez https będą działać i przenosić automatycznie na wersję szyfrowaną.


Strona już w całości na HTTPS, lecz...
wtorek, 17 lipca 2018

... jeszcze trochę zmian czeka. Udało się już przenieść cały serwis na połączenie szyfrowane. Choć być może jeszcze jakieś niedoróbki wyjdą w postaci elementów, które pobiorą się w sposób nieszyfrowany. Niemniej, zielona kłódka powinna już towarzyszyć zawsze, a więc zapewniać, że wszystkie dane zarówno wysyłane jak i ściągane ze strony są dużo bardziej bezpieczne i odporne na podejrzenie czy podmianę w locie.

Przy okazji przywrócona do życia została funkcjonalność mapy użytkowników Forum, która nie działała już od dłuższego czasu ze względu na zmiany API Google.

Z tego, co czeka jeszcze, a co związane jest z HTTPS, to system avatarów na Forum. Niestety, musi być nieco zmieniona funkcjonalność, a to będzie wymagało jeszcze trochę czasu. Te, które były i dawały się ściągnąć - już funkcjonują. Ale na możliwość wgrywania nowych będzie trzeba poczekać.


Zmiany w programach, optymalizacje na stronie
sobota, 4 sierpnia 2018

Jako, że strona zmieniła adres, konieczne staje się też zmienianie adresów w programach. Oczywiście na pierwszy ogień poszedł DUCH, dzięki któremu możliwe jest sprawdzanie uaktualnień zainstalowanych programów pochodzących z tej strony. Wdrożono w nim obsługę SSL, aby możliwa była komunikacja ze stroną oraz pobieranie plików. Zatem teraz sprawdzanie i ściąganie programów odbywa się jeszcze bezpieczniej!

Także na samej stronie zachodzą wciąż zmiany, choć niewidoczne w pierwszej chwili dla odwiedzających. Przede wszystkim nastąpiła eliminacja potrzeby pobierania niektórych plików graficznych poprzez zastąpienie ich możliwościami, jakie daje HTML5 i CSS3, których obsługa jest zaimplementowana we wszystkich nowych przeglądarkach. Tym samym zrywana jest kolejna kompatybilność ze starymi przeglądarkami jak Firefox przed wersją 52 czy IE w wersji do 8.0 włącznie (a i 9.0 jest tylko częściowo obsłużone). Dzięki temu strona powinna ładować się szybciej i zniwelować w pewnym stopniu opóźnienia wynikające z używania protokołu SSL.


Nowe wersje programów
niedziela, 12 sierpnia 2018

Zgodnie z zapowiedziami pojawiają się kolejne programy, które lepiej radzą sobie w najnowszych środowiskach Windows 10 oraz na ekranach wysokiej rozdzielczości. Dziś pojawiły się: DUCH, Firefox DB Sweep, Odliczenia PIT-38 oraz dawno już nieaktualizowany, nieprzygotowany nawet do współpracy z Windows 7 Odpaskudzacz, który poza wyżej wymienionymi zmianami zyskał także na stabilności działania.


Nowa wersja komponentów DragFileAccept
środa, 15 sierpnia 2018

Pojawiła się nowa wersja komponentów DragFileAccept, dostosowana do najnowszych wersji środowisk. Więcej o zmianach można przeczytać na podanej stronie.


Nowe zdjęcia kolejowe
niedziela, 23 września 2018

W Galerii Kolejowej znów trochę zmian i sporo nowych zdjęć z Mazur. Jednocześnie pojawiło się kilka nowych działów. Zapraszam do oglądania i oceniania!


Pomoc dla programistów Delphi - komponent THighDPIHelper
sobota, 29 września 2018

Dzisiaj na stronie pojawiła się pierwsza, testowa wersja komponentu, który powinni docenić wszyscy ci, którzy borykają się z potrzebą szybkiego dostosowania swoich aplikacji w Delphi do współpracy z ekranami wysokiej rozdzielczości.

Komponent THighDPIHelper tylko poprzez położenie go na formatce sprawi, że będzie ona lepiej wyświetlana na ekranach High-DPI, a czasem wręcz całkowicie rozwiąże problemy z wyświetlaniem.

Oczywiście komponent nie zawsze wyręczy w 100% programistę i zastąpi wszystkie konieczne do wykonania zmiany, ale znacznie je ułatwi i ograniczy ilość potrzebnego do napisania kodu. Już wkrótce na łamach serwisu obszerna porada opisująca sposób tworzenia aplikacji DPI-Aware!


Nowa porada o tworzeniu aplikacji zgodnych z ekranami wysokiej rozdzielczości
sobota, 13 października 2018

Zgodnie z obietnicą pojawiła się nowa porada pt. Aplikacje DPI-Aware w Delphi. Jest to wstęp do tego, jak pisać aplikacje, aby wyświetlały się poprawnie na ekranach High-DPI. Każdy programista, który chce, aby jego programy wspierały tą technologię i jednocześnie wyglądały jak najlepiej, obowiązkowo powinien zapoznać się z tymi informacjami. Mam nadzieję, że pomogą one rozpocząć przygodę, przed jaką stoi każdy współczesny programista tworzony graficzne interfejsy użytkownika.


Koniec ze starą domeną
piątek, 19 października 2018

W dniu dzisiejszym stary adres - dzyszla.aplus.pl przestał być dostępny. Tym samym linki prowadzone na niego również przestaną działać i przekierowywać. Nie będzie też dostępna poczta spod starego adresu. Czas na nowy rozdział i zdobywanie popularności nowego adresu na nowo. Jeśli ktoś jeszcze używał poprzedniego, a ma możliwość zmiany, gorąco proszę o nią.


Nowe treści
czwartek, 1 listopada 2018

Strona nie umiera... Choć czasu mało, to staram się wciąż jeszcze uzupełniać treści głównie o zaległe mazurskie zdjęcia, jakie wciąż czekają na przygotowanie do publikacji. Przy okazji i wśród tekstów czasem jeszcze wpadnie coś nowego na szybko. Zachęcam do śledzenia zmian poprzez dedykowane kanały RSS.


Strona istnieje od 25.01.2001
Ta strona używa plików Cookie.
Korzystając z niej wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych a zakresie podanym w Polityce Prywatności.
Reklama  
archive To tylko kopia strony wykonana przez robota internetowego! Aby wyświetlić aktualną zawartość przejdź do strony.

Optymalizowane dla przeglądarki Firefox
© Copyright 2001-2024 Dawid Najgiebauer. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ostatnia aktualizacja podstrony: 3.04.2024 16:30
Wszystkie czasy dla strefy czasowej: Europe/Warsaw