ARCHIWUM NOWOŚCI

Strona na nowym serwerze i nowej domene!
niedziela, 1 lipca 2018

Stało się! Strona znalazła się na nowym serwerze oraz zyskała nową, własną domenę, które już nie opuści aż do śmierci - dzyszla.pl!

Zapewne mogą pojawiać się jeszcze na początku problemy z działaniem wynikające z konfiguracji. To zaś może prowadzić nawet do kilkugodzinnych wstrzymań serwisu, ale mam nadzieję, że tak źle nie będzie.

Tymczasem do września stare adresy z domeny netlook.pl będą jeszcze przekierowywały na nowy adres. Ale po tym czasie przestaną działać. Będę starał się zawalczyć teraz w internecie o zmiany adresów, choć niestety odbudowanie dawnej pozycji zapewne nie będzie już możliwe, a przynajmniej nie w tak krótkim czasie. Myślę, że jednak przyciągnie dawnych jak i nowych gości. Trzymajcie kciuki!


Reklama
reklama

Ku szyfrowaniu
piątek, 13 lipca 2018

Już wkrótce witryna przejdzie na korzystanie z szyfrowanych połączeń SSL! Jeśli wszystko zda egzamin, wkrótce adres strony będzie zaczynał się od https, a połączenie będzie zapewniało większe bezpieczeństwo zarówno wysyłanych jak i odbieranych danych.

Już teraz z szyfrowania korzystają kanały RSS dostępne na stronie. Kolejnym krokiem będzie dział Download. Jeśli wszystko odbędzie się bez zakłóceń, to i pozostałe subdomeny oraz cała główna strona także zmigruje w kierunku zielonej już kłódki (do tego czasu przeglądarki mogą informować o treści mieszanej).

Oczywiście wszystkie adresy bez https będą działać i przenosić automatycznie na wersję szyfrowaną.


Strona już w całości na HTTPS, lecz...
wtorek, 17 lipca 2018

... jeszcze trochę zmian czeka. Udało się już przenieść cały serwis na połączenie szyfrowane. Choć być może jeszcze jakieś niedoróbki wyjdą w postaci elementów, które pobiorą się w sposób nieszyfrowany. Niemniej, zielona kłódka powinna już towarzyszyć zawsze, a więc zapewniać, że wszystkie dane zarówno wysyłane jak i ściągane ze strony są dużo bardziej bezpieczne i odporne na podejrzenie czy podmianę w locie.

Przy okazji przywrócona do życia została funkcjonalność mapy użytkowników Forum, która nie działała już od dłuższego czasu ze względu na zmiany API Google.

Z tego, co czeka jeszcze, a co związane jest z HTTPS, to system avatarów na Forum. Niestety, musi być nieco zmieniona funkcjonalność, a to będzie wymagało jeszcze trochę czasu. Te, które były i dawały się ściągnąć - już funkcjonują. Ale na możliwość wgrywania nowych będzie trzeba poczekać.


Zmiany w programach, optymalizacje na stronie
sobota, 4 sierpnia 2018

Jako, że strona zmieniła adres, konieczne staje się też zmienianie adresów w programach. Oczywiście na pierwszy ogień poszedł DUCH, dzięki któremu możliwe jest sprawdzanie uaktualnień zainstalowanych programów pochodzących z tej strony. Wdrożono w nim obsługę SSL, aby możliwa była komunikacja ze stroną oraz pobieranie plików. Zatem teraz sprawdzanie i ściąganie programów odbywa się jeszcze bezpieczniej!

Także na samej stronie zachodzą wciąż zmiany, choć niewidoczne w pierwszej chwili dla odwiedzających. Przede wszystkim nastąpiła eliminacja potrzeby pobierania niektórych plików graficznych poprzez zastąpienie ich możliwościami, jakie daje HTML5 i CSS3, których obsługa jest zaimplementowana we wszystkich nowych przeglądarkach. Tym samym zrywana jest kolejna kompatybilność ze starymi przeglądarkami jak Firefox przed wersją 52 czy IE w wersji do 8.0 włącznie (a i 9.0 jest tylko częściowo obsłużone). Dzięki temu strona powinna ładować się szybciej i zniwelować w pewnym stopniu opóźnienia wynikające z używania protokołu SSL.


Nowe wersje programów
niedziela, 12 sierpnia 2018

Zgodnie z zapowiedziami pojawiają się kolejne programy, które lepiej radzą sobie w najnowszych środowiskach Windows 10 oraz na ekranach wysokiej rozdzielczości. Dziś pojawiły się: DUCH, Firefox DB Sweep, Odliczenia PIT-38 oraz dawno już nieaktualizowany, nieprzygotowany nawet do współpracy z Windows 7 Odpaskudzacz, który poza wyżej wymienionymi zmianami zyskał także na stabilności działania.


Nowa wersja komponentów DragFileAccept
środa, 15 sierpnia 2018

Pojawiła się nowa wersja komponentów DragFileAccept, dostosowana do najnowszych wersji środowisk. Więcej o zmianach można przeczytać na podanej stronie.


Nowe zdjęcia kolejowe
niedziela, 23 września 2018

W Galerii Kolejowej znów trochę zmian i sporo nowych zdjęć z Mazur. Jednocześnie pojawiło się kilka nowych działów. Zapraszam do oglądania i oceniania!


Pomoc dla programistów Delphi - komponent THighDPIHelper
sobota, 29 września 2018

Dzisiaj na stronie pojawiła się pierwsza, testowa wersja komponentu, który powinni docenić wszyscy ci, którzy borykają się z potrzebą szybkiego dostosowania swoich aplikacji w Delphi do współpracy z ekranami wysokiej rozdzielczości.

Komponent THighDPIHelper tylko poprzez położenie go na formatce sprawi, że będzie ona lepiej wyświetlana na ekranach High-DPI, a czasem wręcz całkowicie rozwiąże problemy z wyświetlaniem.

Oczywiście komponent nie zawsze wyręczy w 100% programistę i zastąpi wszystkie konieczne do wykonania zmiany, ale znacznie je ułatwi i ograniczy ilość potrzebnego do napisania kodu. Już wkrótce na łamach serwisu obszerna porada opisująca sposób tworzenia aplikacji DPI-Aware!


Strona istnieje od 25.01.2001
Ta strona używa plików Cookie.
Korzystając z niej wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych a zakresie podanym w Polityce Prywatności.
Reklama  
archive To tylko kopia strony wykonana przez robota internetowego! Aby wyświetlić aktualną zawartość przejdź do strony.

Optymalizowane dla przeglądarki Firefox
© Copyright 2001-2024 Dawid Najgiebauer. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ostatnia aktualizacja podstrony: 3.04.2024 16:30
Wszystkie czasy dla strefy czasowej: Europe/Warsaw