ARCHIWUM NOWOŚCI

Nowy kod do nauki Pascala
piątek, 24 stycznia 2014

Pomagając jednej z osób w nauce języka przez przypadek wyprodukowałem całkiem - myślę - użyteczny, acz prosty kod ukazujący pracę z listami dynamicznymi w języku Pascal na przykładzie "gry" Snake, czyli poruszającego się po ekranie węża. Oczywiście nie jest to pełnowartościowa gra, ale przykład mający stanowić bazę do własnych ćwiczeń.

Plik został włączony w paczkę przykładowych plików źródłowych w Pascalu - zapraszam do pobrania wszystkich uczących się tego języka i pragnących zgłębić zagadnienia list dynamicznych.


Reklama
reklama

13 lat strony!
sobota, 25 stycznia 2014

Dziś właśnie mija 13 lat, od kiedy strona jest w Internecie. Choć wciąż brakuje czasu na jej unowocześnienie (mimo sporej metamorfozy zaplecza czyli kodu), to jednak nie znika i jest dalej odwiedzana (choć nie tak chętnie, jak kiedyś). Pewne działy pojawiały się i znikały, pewne pozostały od początku. Ale generalnie czas zleciał bardzo szybko. A już za 5 lat strona - mam nadzieję - doczeka dojrzałego wieku :)


Migracja strony na nowy silnik
sobota, 8 lutego 2014

W związku z migracją kodu strony na nowy silnik generowania mogą pojawiać się przez najbliższy czas przejściowe błędy i kłopoty w działaniu. Mam nadzieję, że w ciągu najbliższych kilku miesięcy uda się wszystko opanować, a dzięki zmianom strona będzie pracować znacznie szybciej i bardziej stabilnie. Za wszelkie niedogodności przepraszam, a w razie wystąpienia problemów zachęcam do odświeżenia strony po kilku minutach.


Zamknięcie galerii "Sytuacje drogowe"
wtorek, 25 lutego 2014

Z przykrością powiadomić muszę, że dział "Sytuacje drogowe" w Galerii został zamknięty. Podyktowane to było małą popularnością oraz małą wygodą korzystania z filmów zamieszczonych w tym dziale, a mimo to zajmowaniem cennych zasobów serwera.


Nowy silnik strony
niedziela, 9 marca 2014

Od pewnego czasu trwało przenoszenie kodu strony na nowy silnik generujący. Proces ten już zbliża się ku końcowi, a już teraz można zauważyć, że strona generuje się znacznie szybciej. Przy okazji udało się też wyeliminować kilka błędów, jakie znajdowały się na stronach serwisu powodując niewłaściwe działanie. Myślę, że ewentualne przestoje już nie będą mieć miejsca, a strona będzie działać bez zarzutów.


Mała pomoc dla wygodnych programistów
wtorek, 11 marca 2014

Często nie chce się Wam pisać prostych okienek dialogowych, które mają zapytać tylko o jakąś wartość lub hasło? Z pewnością wówczas pojawia się chęć do sięgnięcia po rozwiązania dostarczane przez unit Dialogs w Delphi. Ale nagle okazuje się, że przyciski nie są po polsku, a pola nie można wykorzystać do wpisywania hasła z powodu braku maskowania liter.

Też zawsze miałem ten problem. Choć można znaleźć w Internecie rozwiązania, to jednak często bazują one na tym, iż posiadamy jakąś formatkę. A jeśli nie?

Z tych powodów wykorzystuję małą, sprytną klasę, którą postanowiłem się podzielić. Programistów Delphi zapraszam do zapoznania się z InputBoxModifier.


Pomocna aplikacja dla rozliczających się na formularzu PIT-38
piątek, 21 marca 2014

Zostało już tylko nieco ponad miesiąc czasu, aby rozliczyć się z fiskusem. Choć na rynku jest obecnie kilka programów wspomagających wypełnianie formularza PIT-38 (od dochodów kapitałowych), to jednak brakuje w nich wsparcia dla wieloletniej kontroli dochodów i strat, które można odliczać w latach następnych.

Właśnie by pomóc w kontrolowaniu strat i w płaceniu jak najniższych podatków powstał ten program do odliczeń w PIT-38. Dzięki niemu prostsze staje się pamiętanie o stratach, które można odliczać w latach następnych, pilnowanie, by nie przekroczyć dozwolonych maksymalnych odliczeń, a także nie zapomnieć o tych przysługujących.

Program dla wszystkich, którym kiedyś powinęła się noga w inwestowaniu a teraz nie chcą za darmo oddawać podatku urzędowi skarbowemu!


Zmiany w filmach w Galerii
sobota, 22 marca 2014

Wprowadzone zostały w dniu dzisiejszym wielkie zmiany we wszystkich filmach publikowanych w Galerii na stronie. Od teraz wszystkie filmy umieszczane będą na stronie YouTube i to właśnie ta strona będzie je dostarczać.

Oczywiście oglądanie filmów bez opuszczania strony wciąż będzie możliwe. Różnicą będzie zastąpienie odtwarzacza systemowego aplikacją do odtwarzania filmów z YouTube. Taki krok podyktowany był dwoma warunkami. Najważniejszym było umożliwienie oglądania filmów jak największej ilości widzów. Stosowane do tej pory rozwiązanie umieszczania odtwarzacza na stronie nie działało w każdym systemie poprawnie. Ten problem został praktycznie wyeliminowany, a ponadto użytkownik YT ma wybór pomiędzy odtwarzaczem Flash a HTML5.

Drugą przyczyną takiego posunięcia jest jednocześnie zmniejszenie ruchu z serwera strony oraz przyspieszenie ściągania filmów ze względu na większą moc przesyłową serwisu YouTube. Dzięki temu płynne oglądanie filmów podczas pobierania na żywo nie będzie sprawiało już problemów.

Tym samym filmy w formacie AVI zostały usunięte z serwera i nie będą już dłużej dostępne.


Wystawa Kotów - zdjęcia
niedziela, 13 kwietnia 2014

W dniu dzisiejszym w Gliwicach zorganizowano wystawę kotów rasowych. Z imprezy udało się zrobić kilka zdjęć, które pojawiły się na stronie w Galerii zwierząt. Wszystkich miłośników kotów, i nie tylko, zapraszam do zamruczenia podczas oglądania.


Muzeum Kolejowe w Zduńskiej Woli - zdjęcia
sobota, 5 lipca 2014

Dziś na stronie pojawiły się dziesiątki nowych zdjęć pochodzących z muzeum kolejowego znajdującego się na terenie byłej wsi Karsznice, obecnie w granicach miasta Zduńska Wola. Dlatego głównie pojawiły się zdjęcia parowozów, choć nie zabrakło też zdjęć taboru spalinowego i elektrycznego. Tym samym w Galerii kolejowej powstało kilka nowych działów dedykowanych typom maszyn, jakich zdjęć jeszcze tu nie było. Zapraszam do oglądania!


Etymologia przezwisk lokomotyw
wtorek, 15 lipca 2014

Nieco odświeżona została lista przezwisk lokomotyw, jaka znajduje się na stronie. Do części z nazw dodano etymologię danego określenia (widoczna po najechaniu kursorem na nazwę pokreśloną linią przerywaną). Lista została też uzupełniona o linki do działów galerii, które zostały dodane w ostatnim czasie.

Również od strony Galerii uzupełniono nazwy nowych działów o określenia stosowane dla poszczególnych lokomotyw.


Jak pisać kod, by inni chcieli na niego patrzeć?
niedziela, 20 lipca 2014

Dziś na stronie pojawiła się nowa porada adresowana przede wszystkim do początkujących programistów Delphi, traktująca o tym, jak pisać czysty i czytelny kod w Delphi. Jest to garść porad ucząca zasad poprawnego formatowania kodu źródłowego, dbania o jego czytelność i przejrzystość, opisująca stosowane w świecie programistycznym konwencje i wzorce.

Choć oparta ona jest o język Delphi, to także początkujący programiści innych języków mogą wyciągnąć sporo nauki dla siebie. Zapraszam wszystkich, którzy zaczynają swoją przygodę z programowaniem do zapoznania się z przedstawioną poradą i uczenia się już od początku właściwych nawyków w formatowaniu i pisaniu kodu.


Nowy silnik strony
piątek, 22 sierpnia 2014

Tak, w niespełna pół roku dokonana została kolejna migracja silnika strony, która ma na celu poprawienie wydajności, stabilności oraz zwiększenie bezpieczeństwa. W związku z tym jeszcze przez jakiś czas mogą występować problemy w działaniu strony, za które z góry przepraszam.


Nowe formatowanie kodu w poradach
środa, 17 września 2014

Do tej pory formatowanie kodu znane z Forum strony pojawiło się w dziale porad! Jednocześnie funkcjonalność została nieco rozwinięta. I tak, kod wyświetlany jest na czarnym tle przy użyciu czcionki Consolas (o ile jest zainstalowana na komputerze użytkownika). Po całkowitym załadowaniu się strony pojawi się także nad kodem belka opcji, a linie kodu zostaną ponumerowane. We wspomnianej belce znajdzie się opcja rozwinięcia kodu (tylko dla dłuższych kodów, które domyślnie nie są w całości wyświetlone), prostego zaznaczenia całej treści kodu oraz opcja umożliwiająca włączanie lub wyłączanie numeracji linii.

Mam nadzieję, że wprowadzona zmiana pozytywnie wpłynie na czytelność porad, ułatwi ich stosowanie we własnym zakresie, a w przyszłości pozwoli także na prostsze odwoływanie się w tekście do konkretnych numerów linii kodu. Niewielkim kosztem tej modyfikacji będzie zwiększone obciążenie procesora podczas ładowania porad, ale myślę, że korzyści przewyższą tą niedogodność.

W przyszłości, jeśli zajdzie taka potrzeba, te same rozwiązania zostaną użyte także na innych stronach. Jednocześnie rozwiązania, które obecnie funkcjonowały na Forum nie ulegają żadnej zmianie.

Niestety te udogodnienia nie będą funkcjonowały w przeglądarkach IE 8 lub starszych :( Niestety ilość błędów dla tych przeglądarek jest tak ogromna, że próba ich ominięcia jest pozbawiona sensu. Dla przeglądarek IE zostanie wyświetlony tylko sam kod, bez dodatkowych opcji.


Strona WWW na urządzeniach mobilnych
piątek, 19 września 2014

Rozpoczęły się prace mające na celu stworzenie wersji strony wygodniejszej w użytkowaniu na urządzeniach mobilnych (głównie smartfonach). Już teraz pojawił się przycisk w nagłówku umożliwiający przełączenie trybu strony (niezależnie od urządzenia, na którym jest wyświetlana). Domyślnie dla przeglądarek mobilnych wybrana zostanie wersja mobilna strony. Jednak zawsze istnieje możliwość zmiany stylu, a wybór zapamiętany zostanie w pliku cookie na komputerze, dzięki czemu kolejne odwiedziny nie będą wymagały ponownego przełączenia.

Na początek wersja mobilna pozbawiona została stałego paska menu po lewej stronie; aby go przywołać, konieczne jest użycie przycisku znajdującego się po lewej stronie tuż pod nagłówkiem. Z czasem dostosowane zostaną też wielkości wszystkich czcionek oraz układy elementów na stronie.

Oczywiście wszystko znajduje się obecnie we wczesnej fazie rozwoju, więc nie wykluczone są błędy i nieprawidłowości w działaniu wersji mobilnej. W takim przypadku w pierwszej kolejności należy wymusić przeładowanie strony (Ctrl+F5). Jeśli to nie pomoże, a błąd uniemożliwia odczyt strony, pozostaje przełączyć się na wersję klasyczną. Jeśli nie zadziała przełącznik z nagłówka, możliwe jest też wymuszenie poprzez dopisanie w adresie strony parametru ?mobile=-1 (wartość: 1 włączy tryb mobilny) oraz ponowne jej przeładowanie (dwukrotnie!).

Mam nadzieję, że z biegiem czasu strona stanie się bardziej przyjazna użytkownikom smartfonów i małych tabletów.


"Nowe" wiersze
niedziela, 26 października 2014

Z bezkresnych czeluści odnalazło się kilka niepublikowanych do tej pory wierszy, które uważam za warte podzielenia się nimi. Zapraszam zatem do działu wierszy, w który mogłem tchnąć nieco świeżości odkurzając pożółkłe już kartki.


Na te jedne z najdłuższych Świąt...
wtorek, 23 grudnia 2014

Dla większości z nas aż 4, a może nawet i 5 dni wolnego. Życzę wszystkim, aby ten czas został wykorzystany właściwie, by naładować akumulatory, przypomnieć sobie o tych, o których przez cały rok nie pamiętamy i poświęcić też trochę czasu tym, którym poświęcaliśmy go zbyt mało; uszczęśliwić swoim słowem czy obecnością tych, dla których ta obecność sprawi szczęście. A oby to wszystko jak najszybciej do nas wróciło!


Strona istnieje od 25.01.2001
Ta strona używa plików Cookie.
Korzystając z niej wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych a zakresie podanym w Polityce Prywatności.
Reklama  
archive To tylko kopia strony wykonana przez robota internetowego! Aby wyświetlić aktualną zawartość przejdź do strony.

Optymalizowane dla przeglądarki Firefox
© Copyright 2001-2024 Dawid Najgiebauer. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ostatnia aktualizacja podstrony: 3.04.2024 16:30
Wszystkie czasy dla strefy czasowej: Europe/Warsaw