ARCHIWUM NOWOŚCI

Muzeum Kolejowe w Zduńskiej Woli - zdjęcia
sobota, 5 lipca 2014

Dziś na stronie pojawiły się dziesiątki nowych zdjęć pochodzących z muzeum kolejowego znajdującego się na terenie byłej wsi Karsznice, obecnie w granicach miasta Zduńska Wola. Dlatego głównie pojawiły się zdjęcia parowozów, choć nie zabrakło też zdjęć taboru spalinowego i elektrycznego. Tym samym w Galerii kolejowej powstało kilka nowych działów dedykowanych typom maszyn, jakich zdjęć jeszcze tu nie było. Zapraszam do oglądania!


Reklama
reklama

Etymologia przezwisk lokomotyw
wtorek, 15 lipca 2014

Nieco odświeżona została lista przezwisk lokomotyw, jaka znajduje się na stronie. Do części z nazw dodano etymologię danego określenia (widoczna po najechaniu kursorem na nazwę pokreśloną linią przerywaną). Lista została też uzupełniona o linki do działów galerii, które zostały dodane w ostatnim czasie.

Również od strony Galerii uzupełniono nazwy nowych działów o określenia stosowane dla poszczególnych lokomotyw.


Jak pisać kod, by inni chcieli na niego patrzeć?
niedziela, 20 lipca 2014

Dziś na stronie pojawiła się nowa porada adresowana przede wszystkim do początkujących programistów Delphi, traktująca o tym, jak pisać czysty i czytelny kod w Delphi. Jest to garść porad ucząca zasad poprawnego formatowania kodu źródłowego, dbania o jego czytelność i przejrzystość, opisująca stosowane w świecie programistycznym konwencje i wzorce.

Choć oparta ona jest o język Delphi, to także początkujący programiści innych języków mogą wyciągnąć sporo nauki dla siebie. Zapraszam wszystkich, którzy zaczynają swoją przygodę z programowaniem do zapoznania się z przedstawioną poradą i uczenia się już od początku właściwych nawyków w formatowaniu i pisaniu kodu.


Nowy silnik strony
piątek, 22 sierpnia 2014

Tak, w niespełna pół roku dokonana została kolejna migracja silnika strony, która ma na celu poprawienie wydajności, stabilności oraz zwiększenie bezpieczeństwa. W związku z tym jeszcze przez jakiś czas mogą występować problemy w działaniu strony, za które z góry przepraszam.


Nowe formatowanie kodu w poradach
środa, 17 września 2014

Do tej pory formatowanie kodu znane z Forum strony pojawiło się w dziale porad! Jednocześnie funkcjonalność została nieco rozwinięta. I tak, kod wyświetlany jest na czarnym tle przy użyciu czcionki Consolas (o ile jest zainstalowana na komputerze użytkownika). Po całkowitym załadowaniu się strony pojawi się także nad kodem belka opcji, a linie kodu zostaną ponumerowane. We wspomnianej belce znajdzie się opcja rozwinięcia kodu (tylko dla dłuższych kodów, które domyślnie nie są w całości wyświetlone), prostego zaznaczenia całej treści kodu oraz opcja umożliwiająca włączanie lub wyłączanie numeracji linii.

Mam nadzieję, że wprowadzona zmiana pozytywnie wpłynie na czytelność porad, ułatwi ich stosowanie we własnym zakresie, a w przyszłości pozwoli także na prostsze odwoływanie się w tekście do konkretnych numerów linii kodu. Niewielkim kosztem tej modyfikacji będzie zwiększone obciążenie procesora podczas ładowania porad, ale myślę, że korzyści przewyższą tą niedogodność.

W przyszłości, jeśli zajdzie taka potrzeba, te same rozwiązania zostaną użyte także na innych stronach. Jednocześnie rozwiązania, które obecnie funkcjonowały na Forum nie ulegają żadnej zmianie.

Niestety te udogodnienia nie będą funkcjonowały w przeglądarkach IE 8 lub starszych :( Niestety ilość błędów dla tych przeglądarek jest tak ogromna, że próba ich ominięcia jest pozbawiona sensu. Dla przeglądarek IE zostanie wyświetlony tylko sam kod, bez dodatkowych opcji.


Strona WWW na urządzeniach mobilnych
piątek, 19 września 2014

Rozpoczęły się prace mające na celu stworzenie wersji strony wygodniejszej w użytkowaniu na urządzeniach mobilnych (głównie smartfonach). Już teraz pojawił się przycisk w nagłówku umożliwiający przełączenie trybu strony (niezależnie od urządzenia, na którym jest wyświetlana). Domyślnie dla przeglądarek mobilnych wybrana zostanie wersja mobilna strony. Jednak zawsze istnieje możliwość zmiany stylu, a wybór zapamiętany zostanie w pliku cookie na komputerze, dzięki czemu kolejne odwiedziny nie będą wymagały ponownego przełączenia.

Na początek wersja mobilna pozbawiona została stałego paska menu po lewej stronie; aby go przywołać, konieczne jest użycie przycisku znajdującego się po lewej stronie tuż pod nagłówkiem. Z czasem dostosowane zostaną też wielkości wszystkich czcionek oraz układy elementów na stronie.

Oczywiście wszystko znajduje się obecnie we wczesnej fazie rozwoju, więc nie wykluczone są błędy i nieprawidłowości w działaniu wersji mobilnej. W takim przypadku w pierwszej kolejności należy wymusić przeładowanie strony (Ctrl+F5). Jeśli to nie pomoże, a błąd uniemożliwia odczyt strony, pozostaje przełączyć się na wersję klasyczną. Jeśli nie zadziała przełącznik z nagłówka, możliwe jest też wymuszenie poprzez dopisanie w adresie strony parametru ?mobile=-1 (wartość: 1 włączy tryb mobilny) oraz ponowne jej przeładowanie (dwukrotnie!).

Mam nadzieję, że z biegiem czasu strona stanie się bardziej przyjazna użytkownikom smartfonów i małych tabletów.


Strona istnieje od 25.01.2001
Ta strona używa plików Cookie.
Korzystając z niej wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych a zakresie podanym w Polityce Prywatności.
 
archive To tylko kopia strony wykonana przez robota internetowego! Aby wyświetlić aktualną zawartość przejdź do strony.

Optymalizowane dla przeglądarki Firefox
© Copyright 2001-2024 Dawid Najgiebauer. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ostatnia aktualizacja podstrony: 3.04.2024 16:30
Wszystkie czasy dla strefy czasowej: Europe/Warsaw