ARCHIWUM NOWOŚCI

Nowy kod do nauki Pascala
piątek, 24 stycznia 2014

Pomagając jednej z osób w nauce języka przez przypadek wyprodukowałem całkiem - myślę - użyteczny, acz prosty kod ukazujący pracę z listami dynamicznymi w języku Pascal na przykładzie "gry" Snake, czyli poruszającego się po ekranie węża. Oczywiście nie jest to pełnowartościowa gra, ale przykład mający stanowić bazę do własnych ćwiczeń.

Plik został włączony w paczkę przykładowych plików źródłowych w Pascalu - zapraszam do pobrania wszystkich uczących się tego języka i pragnących zgłębić zagadnienia list dynamicznych.


Reklama
reklama

cyber_Folks - Szybki hosting 10% taniej dla Ciebie

13 lat strony!
sobota, 25 stycznia 2014

Dziś właśnie mija 13 lat, od kiedy strona jest w Internecie. Choć wciąż brakuje czasu na jej unowocześnienie (mimo sporej metamorfozy zaplecza czyli kodu), to jednak nie znika i jest dalej odwiedzana (choć nie tak chętnie, jak kiedyś). Pewne działy pojawiały się i znikały, pewne pozostały od początku. Ale generalnie czas zleciał bardzo szybko. A już za 5 lat strona - mam nadzieję - doczeka dojrzałego wieku :)


Migracja strony na nowy silnik
sobota, 8 lutego 2014

W związku z migracją kodu strony na nowy silnik generowania mogą pojawiać się przez najbliższy czas przejściowe błędy i kłopoty w działaniu. Mam nadzieję, że w ciągu najbliższych kilku miesięcy uda się wszystko opanować, a dzięki zmianom strona będzie pracować znacznie szybciej i bardziej stabilnie. Za wszelkie niedogodności przepraszam, a w razie wystąpienia problemów zachęcam do odświeżenia strony po kilku minutach.


Zamknięcie galerii "Sytuacje drogowe"
wtorek, 25 lutego 2014

Z przykrością powiadomić muszę, że dział "Sytuacje drogowe" w Galerii został zamknięty. Podyktowane to było małą popularnością oraz małą wygodą korzystania z filmów zamieszczonych w tym dziale, a mimo to zajmowaniem cennych zasobów serwera.


Nowy silnik strony
niedziela, 9 marca 2014

Od pewnego czasu trwało przenoszenie kodu strony na nowy silnik generujący. Proces ten już zbliża się ku końcowi, a już teraz można zauważyć, że strona generuje się znacznie szybciej. Przy okazji udało się też wyeliminować kilka błędów, jakie znajdowały się na stronach serwisu powodując niewłaściwe działanie. Myślę, że ewentualne przestoje już nie będą mieć miejsca, a strona będzie działać bez zarzutów.


Mała pomoc dla wygodnych programistów
wtorek, 11 marca 2014

Często nie chce się Wam pisać prostych okienek dialogowych, które mają zapytać tylko o jakąś wartość lub hasło? Z pewnością wówczas pojawia się chęć do sięgnięcia po rozwiązania dostarczane przez unit Dialogs w Delphi. Ale nagle okazuje się, że przyciski nie są po polsku, a pola nie można wykorzystać do wpisywania hasła z powodu braku maskowania liter.

Też zawsze miałem ten problem. Choć można znaleźć w Internecie rozwiązania, to jednak często bazują one na tym, iż posiadamy jakąś formatkę. A jeśli nie?

Z tych powodów wykorzystuję małą, sprytną klasę, którą postanowiłem się podzielić. Programistów Delphi zapraszam do zapoznania się z InputBoxModifier.


Pomocna aplikacja dla rozliczających się na formularzu PIT-38
piątek, 21 marca 2014

Zostało już tylko nieco ponad miesiąc czasu, aby rozliczyć się z fiskusem. Choć na rynku jest obecnie kilka programów wspomagających wypełnianie formularza PIT-38 (od dochodów kapitałowych), to jednak brakuje w nich wsparcia dla wieloletniej kontroli dochodów i strat, które można odliczać w latach następnych.

Właśnie by pomóc w kontrolowaniu strat i w płaceniu jak najniższych podatków powstał ten program do odliczeń w PIT-38. Dzięki niemu prostsze staje się pamiętanie o stratach, które można odliczać w latach następnych, pilnowanie, by nie przekroczyć dozwolonych maksymalnych odliczeń, a także nie zapomnieć o tych przysługujących.

Program dla wszystkich, którym kiedyś powinęła się noga w inwestowaniu a teraz nie chcą za darmo oddawać podatku urzędowi skarbowemu!


Zmiany w filmach w Galerii
sobota, 22 marca 2014

Wprowadzone zostały w dniu dzisiejszym wielkie zmiany we wszystkich filmach publikowanych w Galerii na stronie. Od teraz wszystkie filmy umieszczane będą na stronie YouTube i to właśnie ta strona będzie je dostarczać.

Oczywiście oglądanie filmów bez opuszczania strony wciąż będzie możliwe. Różnicą będzie zastąpienie odtwarzacza systemowego aplikacją do odtwarzania filmów z YouTube. Taki krok podyktowany był dwoma warunkami. Najważniejszym było umożliwienie oglądania filmów jak największej ilości widzów. Stosowane do tej pory rozwiązanie umieszczania odtwarzacza na stronie nie działało w każdym systemie poprawnie. Ten problem został praktycznie wyeliminowany, a ponadto użytkownik YT ma wybór pomiędzy odtwarzaczem Flash a HTML5.

Drugą przyczyną takiego posunięcia jest jednocześnie zmniejszenie ruchu z serwera strony oraz przyspieszenie ściągania filmów ze względu na większą moc przesyłową serwisu YouTube. Dzięki temu płynne oglądanie filmów podczas pobierania na żywo nie będzie sprawiało już problemów.

Tym samym filmy w formacie AVI zostały usunięte z serwera i nie będą już dłużej dostępne.


Strona istnieje od 25.01.2001
Ta strona używa plików Cookie.
Korzystając z niej wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych a zakresie podanym w Polityce Prywatności.
 
archive To tylko kopia strony wykonana przez robota internetowego! Aby wyświetlić aktualną zawartość przejdź do strony.

Optymalizowane dla przeglądarki Firefox
© Copyright 2001-2024 Dawid Najgiebauer. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ostatnia aktualizacja podstrony: 3.04.2024 16:30
Wszystkie czasy dla strefy czasowej: Europe/Warsaw