ARCHIWUM NOWOŚCI

Zoptymalizuj i poraw wydajność swojego Firefoxa
niedziela, 29 stycznia 2012

W programach zupełna nowość! Firefox DB Sweep to narzędzie przeznaczone do przeprowadzenia optymalizacji i operacji kompaktowania baz danych programu Firefox. Dzięki pełnej automatyzacji program wykona polecenie VACUUM na bazach danych przeglądarki. Dzięki temu zmniejszy się ich rozmiar uwalniając nawet kilkadziesiąt megabajtów na dysku. Optymalizacja i zmniejszenie rozmiaru pozytywnie z kolei wpłyną na czas uruchamiania się oraz wydajność działania programu Firefox. Polecam wszystkim ceniącym sobie szybkość i niezawodność, a nie chcącym bawić się w żmudne pisanie poleceń w konsoli. Tym programem może posłużyć się nawet niezaawansowany użytkownik! Wystarczą tylko dwa kliknięcia, by przeglądarka odzyskała młodość!


Reklama
reklama

Błędy na stronie
czwartek, 2 lutego 2012

W związku z jakimiś zmianami architektury poczynionymi przez administratora serwera od dwóch dni osoby o adresach IP o numerach 128.0.0.0 i wyższych mogły otrzymywać liczne komunikaty o błędach podczas przeglądania strony. W związku z tym zostały wprowadzone modyfikacje mające na celu wyeliminowanie tychże. Jednak wiązało się to z utratą części danych. Stąd niektóre ze statystyk dotyczących adresów IP mogą wyświetlać się nieprawidłowo przez miesiąc czasu. Także w ciągu najbliższych godzin pewne funkcje i informacje strony odnośnie odwiedzin, udziału w sondach, głosowaniu itp. mogą pracować niewłaściwie.


Uwaga na zimowe zwarcie!
czwartek, 9 lutego 2012

Projekt roboczy o nazwie Dławik doczekał się swojej kolejki w cyklu aktualizacyjnym. Podobnie jak w przypadku pozostałych programów zmieniona została domyślna czcionka oraz poprawione zostały błędy z migotaniem okna podczas zamykania. Ponadto wprowadzono kilka drobnych usprawnień i optymalizacji, które pozytywnie wpłyną na wydajność pracy programu.

Przypomnę, że Dławik jest programem do projektowania sieci elektroenergetycznych pod kątem doboru właściwych dławików przeciwzwarciowych. Do programu dołączona jest także niezależna baza danych dławików z możliwością edycji.


Łatwiejsze pobieranie
sobota, 11 lutego 2012

Na stronie pobierania pliku wprowadzono pewne modyfikacje, które mają na celu ułatwić pobranie pliku. Jeden, mały przycisk widniejący na końcu tabeli zastąpiono teraz dużymi i widocznymi przyciskami, które umieszczone są nad i pod tabelą z informacjami o programie. Myślę, że dzięki temu łatwiej i szybciej będzie można odnaleźć link umożliwiający pobranie zasobu.


Jeszcze bardziej wyczyść Liska na wiosnę
sobota, 25 lutego 2012

W miesiąc odp pojawienia się pierwszej wersji programu Firefox DB Sweep, który spotkał się ze sporym zainteresowaniem, pojawiła się już wersja oznaczona numerem 2.0! To wydanie to zupełnie nowe, poszerzone podejście do sposobu optymalizacji baz danych. Poza dotychczasowym sposobem optymalizacji baz danych narzędzie to zyskało nową, potężną broń - potrafi analizować dane zawarte w bazach i usuwa stare, nieprzydatne, zagubione lub niepotrzebne już informacje. Dzięki temu można zyskać jeszcze znacznie więcej na wydajności swojego Firefoxa!


Ikony w dziale Download
niedziela, 26 lutego 2012

Podobnie jak ma to miejsce w dziale Moje programy i teksty, tak samo w dziale Download dodane zostały ikony elementów, które wyświetlane są zarówno w tabelkach zbiorczych jak i na kartach szczegółów danego zasobu do pobrania. Myślę, że pozwoli to szybciej znaleźć i zidentyfikować interesujący wpis. Przy okazji drobna modyfikacja dotycząca oznaczenia najnowszych pozycji - obecnie pokazuje się nie przed, a za nazwą programu/tekstu.


Katastrofa kolejowa w Chałupkach pod Szczekocinami
niedziela, 4 marca 2012

Wczoraj późnym wieczorem miała miejsce katastrofa kolejowa - kolejna już w niedługim przecież okresie czasu. Jak zwykle podczas takich wydarzeń pojawia się pełno domysłów i spekulacji. Pierwsze z mitów dotyczące między innymi prędkości, jakie się pojawiły, próbuję obalić we wpisie na blogu. Jak się okazało w zasobach strony jest także zdjęcie lokomotywy ET22-1105, która brała udział w katastrofie, które wykonałem w 2012 roku w Rybniku. Tym bardziej szczególne odczucia budzą się wobec tej wielkiej tragedii.


Poprawiona statystyka zapytań do wyszukiwarek
niedziela, 18 marca 2012

Ze względu na zmiany, jakie jakiś czas temu poczyniło Google, które wiedzie prym na polu wyszukiwarek internetowych, Statystyka zapytań do wyszukiwarek istniejąca na stronie była mocno przekłamana i niedoszacowana. Dziś zostały poczynione zmiany w kodzie, które częściowo tą sytuację naprawią i pozwolą rejestrować bardziej wiarygodne dane dotyczące wejść z wyszukiwarek.


Zdjęcia z Zabrza
wtorek, 24 kwietnia 2012

Korzystając ze sposobności postanowiłem udać się z aparatem na stację kolejową w Zabrzu. Z tej wyprawy oczywiście Zdjęcia stacji w Zabrzu a także kilku lokomotyw, jakie udało się spotkać podczas tej krótkiej wyprawy. A poza tym zdjęcia z placu przy Muzeum Górnictwa Węglowego. Zachęcam do oglądania najnowszych zdjęć w Galerii!


Spodziewana rewolucja w oprogramowaniu
piątek, 27 kwietnia 2012

Wielkimi krokami zbliża się rewolucja w programach udostępnionych na stronie. Już za kilka miesięcy wsparcie dla systemów starszych, niż Windows 2000/XP zostanie zaprzestane, a wszystkie nowe wersje oprogramowania będą wymagały właśnie minimum tych systemów. W pełni wspierane będą też style wizualne najnowszych systemów MS, dzięki czemu aplikacje zyskają nowe efekty. Jeśli będzie także zainteresowanie, to wdrożone zostaną aplikacje w strukturze 64-bitowej.

To wszystko zacznie się już za kilka miesięcy. W związku z tymi planami czekam na opinie, jak taka zmiana jest postrzegana. Czy znaczne zwiększenie rozmiarów aplikacji zrekompensują nowy wygląd i pełne wsparcie dla najnowszych systemów Windows? Czy wersje 64-bitowe są pożądane? A jeśli tak, to czy powinny być dostępne oddzielnie do pobrania, czy może sam instalator powinien rozpoznawać, którą wersję należy umieścić w systemie? Czekam na komentarze!


Jak przenieść projekty na środowisko Delphi XE2
środa, 2 maja 2012

Dziś porada dla programistów, którzy skusili się na instalację pierwszego środowiska firmy Embarcadero, które pozwala na tworzenie 64-bitowych aplikacji. Garść porad i wskazówek na temat tego, jak przenieść kod do Delphi XE2, na co zwrócić szczególną uwagę i o czym nie ma w podręcznikach. Poradnik ten został napisany na podstawie własnego ponad półrocznego doświadczenia zdobywanego od pierwszych wydań tego środowiska.


Dla lubiących zwierzęta - nowe opowiadanie
sobota, 5 maja 2012

Choć czasu mało i opowiadań na stronie jak na lekarstwo, to jednak od czasu do czasu staram się coś napisać. Dziś udało się opublikować opowiadanie, w którym główną rolę pełni sympatyczny czarny kot, jaki znalazł się w kolejowej scenerii. Opowiadanie, jak spora część, nie ma happy endu, ale mimo wszystko myślę, że spodoba się ono nie tylko miłośnikom kotów czy kolejowych klimatów. A może dla niektórych będzie ono nauką poprzez zawarte w nim morały? Zapraszam do czytania Kociego strażnika kolejowego przejścia!


Kolejna porada dla programistów - tworzymy małe programy
niedziela, 13 maja 2012

Problem, jak zmniejszyć rozmiar wynikowego pliku EXE, dręczy programistów środowisk Borland/Embarcadero od wieków. Dlatego postanowiłem przedstawić garść porad, w jaki sposób zmniejszyć plik EXE wykorzystując do tego wyłącznie samo środowisko Delphi, bez użycia zewnętrznych programów.


Przygotowanie działu Download pod wsparcie dla plików dla systemów 64-bitowych
niedziela, 3 czerwca 2012

Dział Download przeszedł modyfikacje, które mają przygotować do wsparcia udostępniania plików przeznaczonych pod systemy 64-bitowe. Jak to będzie wyglądać w praktyce?

Zgodnie z wynikami sondy przeprowadzonej jakiś czas temu, większość użytkowników świadomie potrafi wybrać właściwą wersję programu i nie chce, aby decyzja ta była wykonana przez instalator. Dlatego też, zgodnie z tym faktem, użytkownik będzie miał możliwość samodzielnego wyboru wersji programu, jaką będzie chciał pobrać.

Wybór będzie dokonywany bezpośrednio ze strony karty programu. I tak oznaczony zostanie następującymi ikonami:

  • Pobierz - oznaczone będzie pobieranie wszelkich elementów, które w żaden sposób nie są uzależnione od platformy systemowej
  • Pobierz (32-bit) - oznaczone będą programy w architekturze 32-bitowej (można je uruchamiać także w systemach 64-bitowych)
  • Pobierz (64-bit) - tak oznaczona zostanie opcja pobierania programów napisanych w architekturze 64-bitowej, do uruchomienia których niezbędny jest system operacyjny 64-bitowy.

Jednocześnie w polu rozmiar podawane będą, w przypadku istnienia dwóch wersji, rozmiary dla każdej z architektury z osobna. Taka informacja znajdzie się także na liście wszystkich programów. Podobne oznaczenie będzie można znaleźć na rozwijalnej liście archiwalnych wersji programów. Brak dodatkowych oznaczeń 32-bit, 64-bit lub 32/64-bit świadczy o tym, że dany zasób nie ma związku z architekturą systemu operacyjnego (np. pliki źródłowe lub PDF).

Wszystkie pozostałe elementy, jak opisy, zrzuty ekranów, liczniki pobrań, oceny pozostają wspólne dla obu wersji (jeśli takowe wystąpią).

Przy okazji poprawiony został także błąd braku automatycznego pobierania plików w niektórych przypadkach.

Mam nadzieję, że zmiany będą czytelne i przyjazne użytkownikom i już w niedługim czasie zaczną pojawiać się programy przeznaczone dla architektury 64-bitowej.


Wygraj pendrive!
niedziela, 15 lipca 2012

Od dawna już na stronach serwisu nie był organizowany żaden konkurs. Czas więc na nowy, pt. "Popisz się pamięcią!". Tym razem do wygrania tylko jedna nagroda, ale za to jaka - pendrive o pojemności 8GB w ładnym opakowaniu! Aby wygrać wystarczy odpowiedzieć na 25 pytań, które oparte są o zapisy na blogu z ostatnich 18 miesięcy. Więcej na stronie konkursowej.


Konkurs "Popisz się pamięcią" zakończony
niedziela, 2 września 2012

Zakończył się konkurs Popisz się pamięcią. Choć osób biorących udział nie było dużo, to jednak te, które udzieliły odpowiedzi, popisały się bardzo dobrą wiedzą i pamięcią i z pewnością poświęciły sporo czasu na znalezienie poprawnych odpowiedzi, o czym świadczą wyniki. Aż dwie osoby uzyskały maksymalną liczbę punktów, wobec czego nastąpiło losowanie zwycięzcy. Myślę, że w przyszłości zorganizowana zostanie druga edycja tego konkursu, z większą ilością nagród ale i trudniejszymi pytaniami. Wszystkim biorącym udział wyrazy uznania!


Pierwszy program dla 64-bitowych systemów dostępny!
piątek, 14 września 2012

Po wydłużonym oczekiwaniu, wreszcie pojawił się pierwszy program przystosowany do architektury 64-bitowej. Tym programem jest DUCH, czyli narzędzie do przeprowadzania automatycznej aktualizacji programów pochodzących z tej strony. Wybór nie mógł być inny - teraz zainstalowanie 64-bitowej wersji programu pozwoli łatwo kontrolować i pobierać pojawiające się 64-bitowe wydania innych programów, które ponadto w pełni będą wspierać graficzne style systemów Windows Vista i Windows 7 (także nowe wersje 32-bitowe).

Należy jednak pamiętać, że wersja 64-bitowa może być używana wyłącznie w systemach 64-bitowych! Nie należy w takim przypadku także instalować wersji 32-bitowych, gdyż nie wykryje ona programów 64-bitowych już zainstalowanych w systemie.

Przed instalacją 64-bitowej wersji programu zaleca się odinstalowanie wersji 32-bitowej! Proces instalacji w takim przypadku może nie dokonać aktualizacji zgodnie z oczekiwaniami.

Opóźnienie w wydaniu programu wynikło z większych od oczekiwanych trudności, jakie powstały podczas modyfikacji programu. Myślę, że pierwsze kotki za płoty i teraz kolejne programy będą pojawiać się już znacznie szybciej i częściej.


Strona istnieje od 25.01.2001
Ta strona używa plików Cookie.
Korzystając z niej wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych a zakresie podanym w Polityce Prywatności.
Reklama  
archive To tylko kopia strony wykonana przez robota internetowego! Aby wyświetlić aktualną zawartość przejdź do strony.

Optymalizowane dla przeglądarki Firefox
© Copyright 2001-2024 Dawid Najgiebauer. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ostatnia aktualizacja podstrony: 29.09.2024 18:51
Wszystkie czasy dla strefy czasowej: Europe/Warsaw