GALERIE

Piorun kulisty w mikrofalówce

Informacje o zdjęciu
TytułPiorun kulisty w mikrofalówce
GaleriaGalerie > Inne ciekawe zdjęcia > Pozostałe: Piorun kulisty w mikrofalówce
OpisDość popularnym od pewnego czasu stało się doświadczenie, dzięki któremu możemy stworzyć i zaobserwować prawdopodobnie piorun kulisty. Wystarczy do tego kuchenka mikrofalowa (o mocy co najmniej 500W) oraz źródło wysokiej temperatury (min. 500°C). Takie właśnie doświadczenie prezentuje ten film. Niestety siatka deflekcyjna, na dodatek biała, dość mocno psuje jakość filmu, lecz i tak zjawisko jest fascynujące i godne przejrzenia. Na końcu knota świeczki (szczególnie przy przeglądaniu po klatkowym) można obserwować powstawanie piorunów, które szybko uciekają do górnej części (prawdopodobnie wskutek temperatury).
"Piorun kulisty jest to zjawisko, które można zaobserwować w przyrodzie, choć jest to niezwykle trudne. Jest to świecąca kula o średnicy od kilku do kilkudziesięciu centymetrów. Kolor jest różny, od czerwono-pomarańczowego do niebiesko-fioletowego i może się zmieniać. Piorun kulisty wydaje się być również nieco lżejszy od powietrza. Może się poruszać we wszystkich kierunkach, wydaje również dźwięk (syczenie lub warczenie). Powstaje przeważnie podczas burzy, podczas wyładowania pioruna liniowego i w okolicach linii wysokiego napięcia. Czas życia pioruna to od kilku do kilkudziesięciu sekund. Po tym czasie piorun po prostu znika." (źródło: http://www.myzlab.pl/eim/pkulisty/).
UWAGA! Nie zaleca się patrzenia bezpośrednio na kuchenkę! Lepiej użyć kamery bądź aparatu. Nie należy też zbyt długo przeprowadzać eksperymentu, gdyż w tym czasie magnetron kuchenki bardzo silnie się nagrzewa. Jeśli ktoś zechce powtórzyć to doświadczenie, przypominam, że wykonuje je na własną odpowiedzialność!
Czas trwania0:11
Data dodania13 lipca 2008 12:34
Data wykonania zdjęciasobota, 12 lipca 2008, 21:25
Miejsce wykonania zdjęciaŻory
Autor zdjęciaDawid Najgiebauer
Oglądano1 857 razy
0,36/dzień
Ocena zdjęcia
5,85 (13 oceniających)
(Kliknij właściwą gwiazdkę, by oddać głos)

Komentarze (0)


Ładowanie komentarzy... Trwa ładowanie komentarzy...

Uwaga! Wszystkie zdjęcia na tej stronie objęte są prawami autorskimi! Bez wiedzy autora kopiowanie, publikowanie, cytowanie bez podania źródła lub edycja - ZABRONIONE! Dowiedz się więcej o prawach autorskich

Informacje dla Webmasterów

Umieszczanie zdjęć na innych stronach jest niedozwolone i niemożliwe! Próba umieszczenia zdjęcia zakończy się wyświetleniem u użytkownika komunikatu w miejscu obrazu.

Strona istnieje od 25.01.2001
Ta strona używa plików Cookie.
Korzystając z niej wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych a zakresie podanym w Polityce Prywatności.
 
archive To tylko kopia strony wykonana przez robota internetowego! Aby wyświetlić aktualną zawartość przejdź do strony.

Optymalizowane dla przeglądarki Firefox
© Copyright 2001-2022 Dawid Najgiebauer. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ostatnia aktualizacja podstrony: 1.10.2021 22:31
Wszystkie czasy dla strefy czasowej: Europe/Warsaw