BLOG

Subskrybuj kanał blogu

KatalogiWpisAchronologicznyTematycznyPoczytnościPopularnościOcen

Kodeks drogowy według "kierowców" (piratów)

niedziela, 4 lutego 2024
Tematyka: bezpieczeństwo, głupota, kodeks drogowy, prawo, przepisy, ruch drogowy

 1. Jeśli jesteś wyprzedzany mimo, że jedziesz z maksymalną dozwoloną prędkością, masz prawo do:
  1. Przyspieszania, tj. nieprzestrzegania art. 24. ust. 6. ustawy

  2. Jechania z nadmierną prędkością, tj. nieprzestrzegania art. 21. ustawy.


 2. Jeśli widzisz kogoś jadącego lewym pasem - w szczególności w sytuacji, gdy jedziesz powyżej prędkości dopuszczalnej - masz prawo do:
  1. Zajechania mu drogi, tj. nieprzestrzegania art. 22. ust. 4. ustawy.

  2. Hamowania i jazdy z prędkością znacznie poniżej dozwolonej i bezpiecznej w celu spowolnienia tego pojazdu, tj. nieprzestrzegania art. 19. ust. 2., pkt 1 i 2. ustawy.

  3. W szczególnych przypadkach zatrzymać się i wyjść do kierowcy w celu pouczenia go, tj. nieprzestrzegania art. 46., art. 49. oraz art. 60., ust. 1., pkt 1. oraz ust. 2. pkt 1. ustawy.

  4. W sytuacji braku możliwości wyprzedzenia - zepchnięcia z drogi drugiego pojazdu.


 3. W przypadku, gdy inny kierowca wymusi pierwszeństwo, masz prawdo do używania na okres do minuty sygnałów ostrzegawczych świetlnych i dźwiękowych, tj. nieprzestrzegania art. 29. ust. 2. ustawy.

 4. W przypadku braku miejsc parkingowych w pobliżu miejsca, do którego zmierzasz, dopuszcza się zatrzymanie z pominięciem stosowania przepisów art. 46. i 49. ustawy, pod warunkiem włączenia świateł awaryjnych pojazdu.

 5. W przypadku braku możliwości wyprzedzenia pojazdów pasem ruchu, na drogach wyposażonych w dostatecznie szerokie pobocze, masz prawo wykorzystać je do wyprzedzania, tj. do niestosowania się do definicji pobocza zawartej w art. 2. ustawy, a także - jeśli zachodzi taka konieczność - przekraczania linii ciągłej, tj. nieprzestrzeganie par. 86. ust. 8 pkt. 2. rozporządzenia w/s znaków i sygnałów drogowych.

 6. W przypadku zatoru drogowego przed zwężeniem drogi masz prawo jechać w sposób uniemożliwiający wyprzedzanie i omijanie przez kierujących korzystających z dwóch pasów jezdni, tj. do nieprzestrzegania art. 16. ust. 4. ustawy.

 7. Na przejazdach kolejowych i z pojazdami szynowymi nie wyposażonych w zapory, wyposażonych w półzapory lub gdy pozycja zapór na to pozwala masz prawo do przejechania przez przejazd pomimo nadawania światła czerwonego migającego lub dwóch świateł czerwonych migających naprzemiennie:
  1. Do 30 sekund od czasu rozpoczęcia nadawania sygnałów lub w przypadku braku pojazdu szynowego w zasięgu wzroku, gdy warunki widoczności na to pozwalają,

  2. Natychmiast po przejechaniu przez przejazd pojazdu szynowego,

  tj. do nieprzestrzegania art. 28. ust. 3. pkt 1. i 4.

 8. Sygnał czerwony nadawany nie dłużej niż 3 sekundy nie obowiązuje kierowców przekraczających prędkość lub poruszających się pojazdami, których zatrzymanie pomimo jazdy z prędkością dopuszczalną nie jest możliwe bez gwałtownego hamowania.

 9. Na drogach o podwyższonej prędkości dopuszczalnej, kierujący pojazdem ciężarowym o dopuszczalnej całkowitej masie 3,5t lub większej a także pojazdów wykluczonych z podwyższenia prędkości, ma prawo nie stosować się do wykluczeń zawartych w rozporządzeniu w/s znaków i sygnałów drogowych, par. 27. ust. 3., jeśli ruch jest znikomy lub jazda z prędkością przepisową utrudniałaby ruch innym pojazdom.

 10. Na drogach objętych odcinkowym pomiarem prędkości, należy jechać zawsze z prędkością 40km/h. Dotyczy to także przejeżdżania obok fotoradarów.

Informacje o wpisie
Wpis czytano:167 razy
1,18/dzień
Ocena wpisu:
brak
(Kliknij właściwą gwiazdkę, by oddać głos)

Wróć

Komentarze (0)


Ładowanie komentarzy... Trwa ładowanie komentarzy...

Zobacz inne wpisy

ZobaczOstatnio dodanePodobne

Strona istnieje od 25.01.2001
Ta strona używa plików Cookie.
Korzystając z niej wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych a zakresie podanym w Polityce Prywatności.
 
archive To tylko kopia strony wykonana przez robota internetowego! Aby wyświetlić aktualną zawartość przejdź do strony.

Optymalizowane dla przeglądarki Firefox
© Copyright 2001-2024 Dawid Najgiebauer. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ostatnia aktualizacja podstrony: 4.02.2024 10:29
Wszystkie czasy dla strefy czasowej: Europe/Warsaw