BLOG

Subskrybuj kanał blogu

KatalogiWpisAchronologicznyTematycznyPoczytnościPopularnościOcen

Czy potrafisz korzystać z wyposażenia samochodu? - o bezpieczeństwie w razie zdarzenia na drodze

sobota, 8 kwietnia 2017

Źle rozłożony trójkąt ostrzegawczyZapewne każdy w swoim samochodzie posiada gaśnicę czy trójkąt ostrzegawczy; większość też pewnie apteczkę pierwszej pomocy. Jednakże, posiadanie tego wyposażenia na nic się zda, jeśli poprawnie nie będziemy mogli z niego skorzystać.

Niech każdy sobie szczerze odpowie - czy choć raz w życiu rozkładał trójkąt? Założę, że spora liczba osób nigdy nie wyciągnęła go z fabrycznego opakowania. Wśród ratowników panuje takie powiedzenie: Martwy ratownik, to żaden ratownik. Dlatego priorytetem w działaniach ratowniczych jest zapewnienie bezpieczeństwa sobie, a dopiero w drugiej kolejności pozostałym osobom. Trójkąt ostrzegawczy jest jednym z elementów, który ma w najprostszy sposób zabezpieczać miejsce zdarzenia, a tym samym i osoby w jego otoczeniu jak i wszystkich nadjeżdżających. Dlatego tak istotną sprawą jest jego prawidłowe rozłożenie, aby nie został przewrócony lub się nie poskładał. Gorąca rada - jeśli, drogi czytelniku, jeszcze nigdy nie rozkładałeś trójkąta, a podróżujesz samochodem - właśnie teraz idź i zrób to. Taka lekcja zapewni, że w stresującej sytuacji, z pozoru proste zadanie nie tylko nie przerośnie, ale też nie pochłonie na tyle dużo uwagi, że rozkładając go stracisz kontakt z otoczeniem, przez co Twoje bezpieczeństwo będzie bardzo zagrożone.

Podobnie sprawa ma się z gaśnicą. Choć w tym przypadku trudno, aby zdobyć praktycznych umiejętności operowania, to czy przynajmniej zapoznałeś się z instrukcją obsługi gaśnicy, która jest w Twoim aucie? Również polecam tą krótką lekturę serwowaną przez producenta Twojej właśnie gaśnicy, gdyż ona zapewni najbardziej skuteczne jej użycie.

Jeśli chodzi o apteczkę, to można przypuszczać, że każdy w mniejszym lub większym stopniu potrafi zaopatrzyć rany czy właściwą stroną koca termicznego przykryć poszkodowanego. Jednak, czy znacie zawartość swoich apteczek? Czy przystępując do działań ratowniczych nie będziecie nagle zaskoczeni tym, co tam się znajduje? Dlatego także polecam przyjrzeć się, co gdzie jest, a czego ewentualnie nie ma, by w stresie nie przegrzebywać na próżno zawartości.

Poza tym wyposażeniem, gorąco polecam także wożenie ze sobą kamizelki odblaskowej. Jest to absolutnie podstawowy element bezpieczeństwa własnego, i kiedy trzeba wyjść z pojazdu, choćby po to, by ustawić wspomniany na początku trójkąt, należy w pierwszej kolejności ją na siebie nałożyć, niezależnie od panujących warunków. Każdy kierowca dobrze wie, jak taka kamizelka przyciąga uwagę!

Choć na łamach tego bloga już wspominałem o zasadach zachowania bezpieczeństwa w razie potrzeby poruszania się po jezdni, to jednak nie mogę pominąć przypomnienia tej kwestii pod dzisiejszym wpisem. A swoje obserwacje, podobnie jak i tą o trójkącie, opieram o zdarzenie, które miało miejsce 6 kwietnia 2017 na autostradzie A4 na obszarze WA Sośnica. Mianowicie, jeśli tylko nie jest to absolutnie niezbędne, nie poruszamy się po jezdni! Za każdym razem należy poruszać się poza jezdnią, najlepiej poza barierkami ochronnymi. Jeśli nie ma innych możliwości - poboczem. Także w celu rozstawienia trójkąta ostrzegawczego, do miejsca jego ustawienia należy dotrzeć bezpieczną drogą, podobnie wrócić. Nigdy, jeśli tylko to możliwe, nie należy poruszać się pomiędzy trójkątem a pojazdem!

Jeśli już z jakiegoś powodu zachodzi potrzeba przebywania na jezdni, to zawsze starajmy się zwrócić w stronę nadjeżdżających pojazdów. Jeśli nie możemy - niech inna osoba nas ubezpieczy i ona obserwuje ten kierunek, by w razie zagrożenia mogła nas ostrzec czy wręcz odciągnąć. Bez takiego ubezpieczenia absolutnie nie należy odwracać się tyłem do kierunku nadjeżdżających. Absolutnie też nie wolno "chować się" za pojazdami (czyli przed ich przodami) - zarówno taka osoba nic nie widzi, jak i nie widzą jej inni kierujący. Jak pokazał przykład wspomnianego wypadku, właśnie w ten sposób śmierć poniosła osoba, która stała przed przodem pojazdu. Powiem więcej - niezabezpieczonego pojazdu znajdującego się na jezdni!

Jeśli nic się nikomu nie stało, to najbezpieczniej jest oddalić się od pojazdu poza jezdnię, a w przypadku braku możliwości - pozostać w środku. Nigdy nie należy oczekiwać na przyjazd służb, które lepiej zabezpieczą miejsce zdarzenia, na jezdni!

Zdjęcie dołączone do tego wpisu to fragment kadru z mojego nagrania wykonanego kilka minut przed śmiertelnym wypadkiem, o którym wspomniałem w tekście.

Informacje o wpisie
Powiązane linki:Wróć
[Komentarze] |
Wpis czytano:181 razy
0,12/dzień
Ocena wpisu:
brak
(Kliknij właściwą gwiazdkę, by oddać głos)

Pozostałe wpisy

DataTytuł wpisuCzytańOcena
środa, 19 maja 2021O zmianach w Ustawie Prawo o Ruchu Drogowym w 2021
Tematyka: bezpieczeństwo, drogi, kodeks drogowy, prawo, przepisy, ruch drogowy
105 (3,52/d)
czwartek, 30 lipca 2020Czy dziś wciąż uczy się w szkołach podstaw obsługi komputera?
Tematyka: edukacja, informatyka, ludzie, nauka, szkolnictwo, wiedza
416 (1,29/d)
sobota, 18 kwietnia 2020Coraz więcej analfabetów
Tematyka: błędy, internet, języki, ludzie, pisanie, szkolnictwo
240 (0,56/d)
środa, 20 listopada 2019O dyskusji na temat zmian w przepisach ruchu drogowego
Tematyka: bezpieczeństwo, drogi, ekologia, kodeks drogowy, prawo, przepisy, ruch drogowy
187 (0,32/d)
czwartek, 29 sierpnia 2019Wpis osobisty
Tematyka: choroba, życie
153 (0,23/d)
środa, 3 kwietnia 2019Elektrownia atomowa znów na tapecie
Tematyka: ekologia, ekonomia, elektroenergetyka, państwo, pieniądze, polityka
152 (0,19/d)
niedziela, 14 października 2018Przekraczalna linia ciągła?
Tematyka: bezpieczeństwo, drogi, kodeks drogowy, prawo, przepisy, ruch drogowy
196 (0,20/d)

Podobne wpisy

DataTytuł wpisuCzytańOcena
środa, 19 maja 2021O zmianach w Ustawie Prawo o Ruchu Drogowym w 2021
Tematyka: bezpieczeństwo, drogi, kodeks drogowy, prawo, przepisy, ruch drogowy
105 (3,52/d)
środa, 20 listopada 2019O dyskusji na temat zmian w przepisach ruchu drogowego
Tematyka: bezpieczeństwo, drogi, ekologia, kodeks drogowy, prawo, przepisy, ruch drogowy
187 (0,32/d)
niedziela, 14 października 2018Przekraczalna linia ciągła?
Tematyka: bezpieczeństwo, drogi, kodeks drogowy, prawo, przepisy, ruch drogowy
196 (0,20/d)
niedziela, 6 grudnia 2015Technika jazdy cz. II - dlaczego zaśnięcie częściej powoduje zjechanie na przeciwny pas?
Tematyka: bezpieczeństwo, przyzwyczajenie, ruch drogowy, technika jazdy, wypadek
238 (0,12/d)
wtorek, 11 marca 2014Nie trzeba wojny by zniszczyć planetę
Tematyka: bezpieczeństwo, błędy, ekologia, elektroenergetyka, katastrofa, kontrola, media, niewiedza, tragedia, wypadek, zdrowie, życie
100 (0,04/d)
sobota, 16 lutego 2013Znów rażący poziom wiedzy w mediach, czy celowe działanie łagodzące panikę?
Tematyka: bezpieczeństwo, katastrofa, kłamstwo, kosmos, ludzie, media, niewiedza, społeczeństwo, strach, tragedia, wiedza, wszechświat
153 (0,05/d)
sobota, 9 lipca 2011Różnica pomiędzy mistrzem kierownicy a zwykłym piratem
Tematyka: motoryzacja, ruch drogowy, wiedza, wypadek
101 (0,03/d)

Strona istnieje od 25.01.2001
Ta strona używa plików Cookie.
Korzystając z niej wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych a zakresie podanym w Polityce Prywatności.
 
archive To tylko kopia strony wykonana przez robota internetowego! Aby wyświetlić aktualną zawartość przejdź do strony.

Optymalizowane dla przeglądarki Firefox
© Copyright 2001-2021 Dawid Najgiebauer. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ostatnia aktualizacja podstrony: 4.08.2018 16:56
Wszystkie czasy dla strefy czasowej: Europe/Warsaw