BLOG

Subskrybuj kanał blogu

KatalogiWpisAchronologicznyTematycznyPoczytnościPopularnościOcen

Duży może więcej - o handlu

sobota, 7 czerwca 2014
Tematyka: sklepy

Choć nie pracuję i nie mam szczególnych znajomości w handlu, to jednak praca wystarczająco pozwoliła nakreślić to, co dzieje się na naszym rynku handlu. A wniosek jest tylko jeden - duży może więcej, duży kształtuje i dyktuje warunki. Praktycznie bycie firmą o zasięgu mniejszym niż ogólnokrajowy to stagnacja bez szansy na wybicie się w rynek zdominowany przez wielkie sieci handlowe, często o zagranicznych korzeniach.

Czasem wymagania są wręcz kuriozalne, ale dyktowane innym. Rozmowa jest prosta i przybiera jeden z dwóch scenariuszy:
Duża firma: Wasze faktury są niezgodne z naszą polityką jakości. Proszę zamieścić na nich kod QR z adresem strony WWW.
Mniejsza firma:: Nasze oprogramowanie na to nie pozwala.
DF:Jak nie zamieścicie do końca tygodnia, to kończymy współpracę!

albo
MF: Czy moglibyście na fakturach umieścić kwotę brutto?
DF: Nie będziemy niczego takiego robić.
MF: Ale nasza księgowa tego chce.
DF: Jak się nie podoba, to kończymy współpracę!

To akurat wyimaginowane przypadki, ale sens jest właśnie taki. A co życzą sobie duże firmy? Ot, np. umieszczanie na dokumentach nadanego przez nich kodu danemu kontrahentowi, choć same tego nigdy nie zrobią. Lub określają, że zamówienie nie może być zrealizowane ani wcześniej, ani później, a za każdy dzień odstępstwa naliczają sobie kary. Oczywiście w życiu nie zgodzą się, aby ktoś ich tak potraktował. A to kolejność towarów na dokumentach musi być identyczna, jaką oni podali przy składaniu zamówienia (nie wspominając już o braku zgodny na zapisanie np czegoś w innej liczbie pozycji, co często może być podyktowane np. innym rabatem na kilka spośród wszystkich sztuk towaru). Niektóre nawet wymagają aby... umieszczać na dokumentach ich własny numer konta bankowego! Ale to jeszcze nie jest szczytem kuriozum, bo do takiego należy z pewnością wymóg podania terminu płatności liczonego od... daty dostarczenia faktury! Czyli de facto wydruk po dostarczeniu przez pocztę musi się zmienić! W praktyce - jeśli ktoś wyśle fakturę o dzień za wcześnie lub za późno, nie wspominając o opóźnieniach na poczcie... tak, oczywiście: kary!

Oczywiście wydruki muszą zawierać właściwe informacje w ściśle określonych miejscach (nawet z dokładnością do milimetra), kody kreskowe nie tylko muszą być czytelne, ale spełniać określone normy proporcji i rozmieszczenia... Pewnie, ułatwia i przyspiesza to czytanie, ale czy ktoś kiedyś dostał dwie identycznie sformatowane faktury z różnych firm używających różnych systemów informatycznych?!

Duzi są też często mądrzejsi od samego Ministerstwa Finansów i np. odrzucają prawidłowo wystawione faktury (są dopuszczone dwa sposoby naliczania podatku na fakturach - na pozycjach oraz od wartości netto sumy pozycji), bo oni wystawiają inaczej. Ale jeśli ktoś by zwrócił uwagę, że nie przyjmie faktury wg ich systemu obliczeń - wiadomo: nie podoba się, to won!

Także tworzenie "standardów" przez gigantów ma się dobrze i np. wymyślają przesyłanie nietypowych dokumentów przez formaty, które przyjęte w Polsce, w ogóle nie były przystosowywane do przesyłu danych dokumentów.

Tak więc chcąc osiągnąć rynkowy sukces, trzeba i handlować z dużymi sieciami, ale żeby handlować z dużymi sieciami trzeba mieć niemało kasy na dostosowywanie się do ich wymagań... Ale, ale... Skąd mieć tą kasę, skoro dopiero chce się wejść w wielki rynek?

Informacje o wpisie
Wpis czytano:80 razy
0,02/dzień
Ocena wpisu:
brak
(Kliknij właściwą gwiazdkę, by oddać głos)

Wróć

Komentarze (0)


Ładowanie komentarzy... Trwa ładowanie komentarzy...

Zobacz inne wpisy

ZobaczOstatnio dodanePodobne

Strona istnieje od 25.01.2001
Ta strona używa plików Cookie.
Korzystając z niej wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych a zakresie podanym w Polityce Prywatności.
 
archive To tylko kopia strony wykonana przez robota internetowego! Aby wyświetlić aktualną zawartość przejdź do strony.

Optymalizowane dla przeglądarki Firefox
© Copyright 2001-2024 Dawid Najgiebauer. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ostatnia aktualizacja podstrony: 17.07.2023 19:35
Wszystkie czasy dla strefy czasowej: Europe/Warsaw