BLOG

Subskrybuj kanał blogu

KatalogiWpisAchronologicznyTematycznyPoczytnościPopularnościOcen

Moralność zbrodniarzy?

niedziela, 29 lipca 2012
Tematyka: człowiek, dobro, psychologia, sprawiedliwość, wartości, zło, życie

Czy osadzeni w więzieniach, często za ciężkie czyny i zbrodnie, mogą mieć moralność? Czy mogą mieć jakieś poczucie wartości? Czy mogą piętnować innych i potrafią zakwalifikować cokolwiek jako zło?

Z pozoru mogłoby się wydawać, że zwyrodnialcy i pozbawieni serca ludzie, odsiadujący najsurowsze kary, nie potrafią odróżniać uczynków dobrych od nagannych. Że zatracili oni kompletnie poczucie wartości zgodne z uznawanymi przez większość; że normy moralne dla nich nie istnieją. A jednak często do końca tak nie jest.

Wśród więźniów prawie zawsze możemy spotkać się z dezaprobatą dla pedofilii. Jeśli ktoś skazany za to - delikatnie mówiąc - przestępstwo znajdzie się wśród więźniów, to często nie ma on łatwego życia. Jest piętnowany, doświadcza psychicznych znęcań przez współosadzonych. Zdarzają się nawet przypadki dotkliwych pobić czy morderstw.

Ostatnimi czasy mieliśmy też inne przykłady krytykowania przez złoczyńców działań terrorystycznych. Zarówno po masakrze w Norwegii, jak i po ostatnim akcie terroru podczas premiery filmu Batmana, z więzień szeroko płynęły ostrzeżenia, że jeśli tylko sprawca wyląduje za kratkami, to jego żywot będzie krótki.

Czyżby więc ci, którzy dopuszczają się przestępstw, potrafili jednak stawiać granice? A jeśli tak, to jakie wytłumaczenie znajdują dla swoich zbrodni? A może to tylko efekt istnienia niepisanego kodeksu gangsterskiego i honoru? Z pozoru nieprawdopodobne, ale możliwe... A może to tylko brak zrozumienia innych sprawia, że tak jednoznacznie oceniamy siebie nawzajem, co w połączeniu z zachwianym systemem wartości prowadzi do takich właśnie sytuacji, gdzie znajdujemy usprawiedliwienie dla swoich najgorszych czynów, a nie mamy go dla tych, czynionych przez innych? Lecz jeśli tak, to gdzie tak właściwie leży granica między dobrem a złem?

Informacje o wpisie
Wpis czytano:98 razy
0,02/dzień
Ocena wpisu:
brak
(Kliknij właściwą gwiazdkę, by oddać głos)

Wróć

Komentarze (0)


Ładowanie komentarzy... Trwa ładowanie komentarzy...

Zobacz inne wpisy

ZobaczOstatnio dodanePodobne

Strona istnieje od 25.01.2001
Ta strona używa plików Cookie.
Korzystając z niej wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych a zakresie podanym w Polityce Prywatności.
 
archive To tylko kopia strony wykonana przez robota internetowego! Aby wyświetlić aktualną zawartość przejdź do strony.

Optymalizowane dla przeglądarki Firefox
© Copyright 2001-2024 Dawid Najgiebauer. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ostatnia aktualizacja podstrony: 17.07.2023 19:35
Wszystkie czasy dla strefy czasowej: Europe/Warsaw