BLOG

Subskrybuj kanał blogu

KatalogiWpisAchronologicznyTematycznyPoczytnościPopularnościOcen

Jak oczekiwać na skręt w lewo?

sobota, 5 listopada 2011
Tematyka: drogi, fizyka, motoryzacja, ruch drogowy, wypadek

Dojeżdżamy do skrzyżowania, zamierzamy skręcić w lewo. Zatrzymujemy się i czekamy, aż samochody z przeciwka przestaną jechać... Wtedy w tył uderza nas TIR, którego kierowca "zagapił się" i wpycha nas wprost pod koła drugiego jadącego z przeciwka. Taki scenariusz bardzo często występuje na naszych drogach i często jest tragiczny w skutkach. Warto więc zadać pytanie - jak tego uniknąć.

Po pierwsze powinniśmy zjechać jak najbliżej osi jezdni. W ten sposób damy możliwość wymijania nas prawą stroną. Jeśli jednak droga jest za wąska - lepiej nie prowokować i nie dawać komukolwiek nadziei, że nas ominie z prawej.

Druga rzecz - warto trzymać zawsze nogę na hamulcu (o ile już nie stoi za nami kilka aut). Po pierwsze wyraźnie zasygnalizuje to pojazdom za nami, że stoimy, a nie jedziemy. W przeciwnym razie kierowca z pewnością opóźni hamowanie o czas potrzebny do ocenienia naszej zerowej szybkości. Po drugie - w razie uderzenia nie zostaniemy aż tak łatwo przepchnięci tam, gdzie tego nie chcemy.

I trzecia - najważniejsza - zasada, lecz najmniej znana i najrzadziej praktykowana. Nie ustawiajmy się pod skosem! W takim przypadku zarówno nasze światła są mniej widziane, a potencjalne uderzenie natychmiast zepchnie nas w lewo. I co jeszcze ważniejsze - należy stać na wyprostowanych kołach! Jeśli koła będą już przyszykowane do skrętu, wówczas podczas uderzenia nasz samochód faktycznie skręci wprost na jadących z przeciwka! Jeśli tylko zastosujemy się do tych warunków, wtedy jest znacznie większa szansa, że przepchnięcie skończy się wyłącznie na przesunięciu naszego samochodu w przód. Skręcone w lewo koła i stanie nierównoległe do osi jezdni pozbawia nas jakichkolwiek szans.

Wiem, że w codziennym ruchu ulicznym trudno o pamiętanie przede wszystkim o tej ostatniej zasadzie. Jednak warto ćwiczyć takie zachowanie i wyrabiać sobie właśnie nawyk bezpiecznego oczekiwania na skręt. Ot, takie czysto fizyczne przemyślenia po artykułach mówiących o wypadkach w sytuacji takiej, jak opisana przeze mnie na początku.

Informacje o wpisie
Wpis czytano:104 razy
0,02/dzień
Ocena wpisu:
brak
(Kliknij właściwą gwiazdkę, by oddać głos)

Wróć

Komentarze (0)


Ładowanie komentarzy... Trwa ładowanie komentarzy...

Zobacz inne wpisy

ZobaczOstatnio dodanePodobne

Strona istnieje od 25.01.2001
Ta strona używa plików Cookie.
Korzystając z niej wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych a zakresie podanym w Polityce Prywatności.
 
archive To tylko kopia strony wykonana przez robota internetowego! Aby wyświetlić aktualną zawartość przejdź do strony.

Optymalizowane dla przeglądarki Firefox
© Copyright 2001-2024 Dawid Najgiebauer. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ostatnia aktualizacja podstrony: 17.07.2023 19:35
Wszystkie czasy dla strefy czasowej: Europe/Warsaw